Home
Class 12
PHYSICS
The total magnification produced by a co...

The total magnification produced by a compound microscopeis 20. The magnification produced by the eye piece is 5. The microscope is focussed on a certain object. The distance between the objective and eyepiece is observed to be 14 cm. If least distance of distinct vision is 20 cm, calculate the focal length of the objective and the eye piece.

Text Solution

Verified by Experts

Given : Here, `m = -20, m_e = 5, v_e =-20 cm`
For eyepiece, `m_e = (v_e)/(u_e)`
`rArr 5 = (-20)/(5) rArr u_e = (-20)/(5) = - 4cm`
Using lens formula,
`(1)/(v_e) - (1)/(u_e) = (1)/(f_e) = - 1/20 + 1/4 = (1)/(f_e)`
`rArr (-1 + 5)/(20) = (1)/(f_e) rArr f_e = 5cm`
Now, total magnification
` m = m_e xx m_o`
` -20 = 5 xx m_o rArr m_o = -4`
Also ` |v_o| + |u_e| = 14`
`|v_e| + |-4| = 14`
` v_o = 14 -4 =10cm`
`m_o = 1 - (n_o)/(f_o) rArr - 4 = 1 - (10)/(f_e)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Magnification at least distance of distinct vision is 25 cm of a simple microsope of focal length 5 cm is

The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays the distance between the objective and eyepiece is 20 cm. The focal length of lenses are:

A compound microscope has a magnification of 30. The focal length of its eyepiece is 5 cm. Assuming the final image to be formed at least distance of distinct vision, calculate the magnification produced by objective .

An astronomical telescope has an angular magnification of magnitude 5 for distant objects. The separation between the objective and the eyepiece is 36 cm and the final image is formed at infinity. The focal length f_(0) of the objective and f_(e) of the eyepiece are respectively

A compound microscope has a magnification of 30. The focal length of eye piece is 5 cm. Assuming the final image to be at least distance of distinct vision, find the magnification . produced by the objective.

Magnification of a compound is 30. Focal length of eyepiece is 5 cm and the image is formed at a distance of distinct vision of 25 cm. The magnification of the objective lens is

The focal length of the objective of a compound microscope is f_0 and its distance from the eyepiece is L. The object is placed at a distance u from the objective. For proper working of the instrument.,