Home
Class 12
PHYSICS
If the focal lengths of the objective an...

If the focal lengths of the objective and eyepiece of a microscope are 2 cm and 5 cm respectively and the distance between them is 20 cm, what is the distance of the object from the objective when the image seen by the eye is 25 cm from eyepiece? Also find the magnifying power.

Text Solution

Verified by Experts

`(1)/(-25) - (1)/(u_e) = 1/5`
or ` u_e = - 25/6 cm`
` v_o = 20 - 25/6 = 95/6 cm`
` (1)/(v_o) - (1)/(u_o) = (1)/(f_o)` ( lens equation )
` 6/95 - (1)/(u_o) = 1/2 , u_o = -2.29 cm`
` m = - (95//6)/(190 // 83) (1 + 25/5) = -41.5`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The focal lengths of the objective and the eyepiece of the telescope are 225 cm and 5 cm respectively. The magnifying power of the telescope will be

The focal length of the objective and eyepiece of a telescope are respectively 100 cm and 2 cm. The moon subtends angle of 0.5^(@), the angle subtended by the moon's image will be

The focal length of the objective of a compound microscope is f_0 and its distance from the eyepiece is L. The object is placed at a distance u from the objective. For proper working of the instrument.,

In a compound microscope, the objective and eyepiece have focal lengths 0.95 cm and 5 cm respectively and are kept at a distance of 20 cm .the final image is formed at a distance of 25 cm from the eyepiece. Calculate the position of the object and the total magnification .

A astronmical telescope has objective and eyepiece of focal lengths 40 cm and 4 cm respectively To view an object 200 cm away from the objective ,the lenses must be separated by a distance:

The image formed by a convec mirror of focal length 30 cm is a quarter the size of the object what is the distance of the obect from the mirror?

In a simple microscope, if the final image is located at 25 cm from the eye placed close to the lens, then magnifying power is