Home
Class 12
PHYSICS
How many photons of frequency 10^(14) Hz...

How many photons of frequency `10^(14) Hz` will make up 19.86 J of energy ?

Text Solution

Verified by Experts

Given data `:`
The frequency of photons `= v = 10^(14) Hz`
Energy of photons `E = 19.86 J`
To find `:`
No. of photons emitted N =?
E = Nhw
`N =( E )/( hv) rArr N = ( 19.86)/( 6.626 xx 10^(-34) xx 10^(14))`
`N = 3 xx 10^(20)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Monochromatic light of frequency 6 xx 10^(14) Hz is produced by a laser. The power emitted is 2.0 xx 10^(-3) W . How many photons per second on an average are emitted by the source ?

Monochromatic light of frequency 6.0xx10^(14)Hz is produced by a laser. The power emitted is 2.0xx10^(-3) W. (a). What is the energy of a photon in the light beam? (b) How many photons per second, on an average are emitted by the source?

A radioactive nucleus of mass M emits a photon of frequency nu and the nucleus recoils. The recoil energy will be:

The work function of a metal is 2.5 xx 10^-19 J . (a) Find the threshold frequency for photoelectric emission. (b) If the metal is exposed to a light beam of frequency 6.0 xx 10^14 Hz, what will be the stopping potential ?

How many AU makes one metre?

A particular hydrogen like radiation of frequency 2.467 xx 10^(15)Hz when it makes transition from n = 2 to n = 1 ,What will be the frequency of the radiation emitted in a transition from n = 3 to n= 1 ?