Home
Class 12
PHYSICS
When a 6000Å light falls on the cathode ...

When a `6000Å` light falls on the cathode of a photo cell and produced photoemission. If a stopping potential of 0.8 V is required to stop emission of electron, then determine the
energy of the incident photon

Text Solution

Verified by Experts

Given data `:`
Wavelength of incident light `lambda =6000Å = 6 xx 10^(-7) m `
Stopping potential `V_(0) =0.8 V`
To find `:`
(i) Frequency of light v = ?
(ii) Energy of incident photon E =?
(iii) Work function of the cathode material W= ?
(iv) Threshold frequency `v_(0) = ?`
(v) Net energy of the electron after it leaves the surface E = ?
Energy of the incident photon `E = hv `
Planck's constant `h = 6.626 xx 10^(-34)`
`E = 6.626 xx 10^(-34) xx 5 xx 10^(14) = 33.13 xx 10^(-20) J`
`E = ( 33 xx 10^(-20))/( 1.6 xx 10^(-19)) = 20.76 xx 10^(-1) = 2.07 eV`
` E = 2.07 eV`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When a 6000Å light falls on the cathode of a photo cell and produced photoemission. If a stopping potential of 0.8 V is required to stop emission of electron, then determine the frequency of the light

When a 6000Å light falls on the cathode of a photo cell and produced photoemission. If a stopping potential of 0.8 V is required to stop emission of electron, then determine the threshold frequency

When a 6000Å light falls on the cathode of a photo cell and produced photoemission. If a stopping potential of 0.8 V is required to stop emission of electron, then determine the work function of the cathode material

Stopping potential of emitted photo electrons is given by ( where phi = hv_(0) )

Light is incident on the cathode of a photocell and the stopping voltages are measured for light of two different wavelengths, are given below. a. Determine the work function of the metal of the cathode in eV. b. Find the value of the universal constant (hc)/(e ) . c. Define stopping potential and work function. d. Can you suggest a mathematical relation between kinetic energy and stopping potential?

4 eV is the energy of the incident photon and the work function is 2 eV. The stopping potential will be

If V_(0) is the stopping potential of an electron of mass 'm' charge 'e' and its mass velocity is given by