v34.2

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Lime is made commercially by decomposition of limestone CaCO_(3) . What is the change in internal energy when 1.00 mole of solid CaCO_(3) (V = 34.2 ml) absorbs 177.9 kJ of heat and decomposes at 25^(@)C against a pressure of 1.0 atm to give solid CaO. (Volume = 16.9 ml) and CO_(2) (g) (V = 24.4 L)

Lime is made commercially by decomposition of limestonese, CaCO_(3) . What is the change in intremal energy when 1.00 mole of soild CaCO_(3) (V= 34. 2 ml) absobs 177.9 kJ of heat and decomposese at 25^(@) C agnist a pressure of 1.0 atm to give solid CaO. ( Volume = 16.9 ml) and CO_(2) (g) (V=24.4 L).

Reduction potentials of four elements P, Q, R, S is -2.90V, 0.34V, 1.2V and -0.76V . The decreasing order of reducing power is

Reduction potentials of A,B,C and D are 0.8 V 0.79 V, 0.34 V and -2.37 V respectively which element displaces all the other three elements

Recommended Questions
  1. v34.2

    Text Solution

    |