Home
Class 11
PHYSICS
A particle is projected horizontally wit...

A particle is projected horizontally with a speed V=5m/s from the top of a plane inclined at an angle `theta=37^(@)` to the horizontal `(g=10m//s^(2))`

What is the velocity of the particle just before it hits the plane?

A

`5sqrt(3)m//s`

B

`(5)/(2)sqrt(13)m//s`

C

`10sqrt(13)m//s`

D

`5sqrt(26)m//s`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
b

`R=(u cos theta)T+(1)/(2)g sin thetaT^(2)`
`T=(2u sin theta)/(g cos theta)`
`V_(x)= u cos theta+g sin thetaT`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    GRB PUBLICATION|Exercise Comprehension type Queston|14 Videos
  • UNITS AND DIMENSIONS

    GRB PUBLICATION|Exercise Link Compression|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is projected horizontally with a speed V=5m/s from the top of a plane inclined at an angle theta=37^(@) to the horizontal (g=10m//s^(2)) Find the time taken by the particle to hit the plane.

A particle is projected horizontally with a speed V=5m/s from the top of a plane inclined at an angle theta=37^(@) to the horizontal (g=10m//s^(2)) How far from the point of projection will the particle strike the plane?

A particles is projected horizontally with a speed v from the top of a plane inclined at an angle tehta to the horizontal as shown in the figure. (a) Hwo far from the point of projection will the particle strike the plane ? (b) Find the time taken by the particel to hit the plane. (c) What is the velocity of particle just before it hits the plane ?

A particle is projected horizontally with a speed u from the top of plane inclined at an angle theta with the horizontal. How far from the point of projection will the particle strike the plane ?

A particle is projected horizontal with a speed u from the top of plane inclined at an angle theta with the horizontal. How far from the point of projection will the particle strike the plane?

A pariicle is projected horizontally with a speed (u) from top of a plance inclined at anangle theta with the horizontal direction. How far from the point of projection will the particle strike the plane ?

A ball is projected horizontally with a speed v from the top of the plane inclined at an angle 45^(@) with the horizontal. How far from the point of projection will the ball strikes the plane?

A ball is projected horizontally with a speed u from the top of inclined plane of inclination alpha with horizontal. At what distance along the plane, the ball will strike the plane ?

A particle is to be projected horizontally with velocity v from a point P , which is 60 m above the foot of a plane inclined at angle 45^(@) with horizontal as shown in figure. The particle hits the plane perpendicularly at A . After rebound from inlined plane it again hits at B . If coefficient of restitution between particles and plane is (1)/(sqrt(2)) then,

A particle is projected at an angle of 60^(@) above the horizontal with a speed of 10m//s . After some time the direction of its velocity makes an angle of 30^(@) above the horizontal. The speed of the particle at this instant is s

GRB PUBLICATION-MOTION IN TWO AND THREE DIMENSIONS-All Questions
  1. The slope of wind screen of two cars are alpha(1)=30^(@) and a(2)=15^(...

    Text Solution

    |

  2. A projectile is fired from the base of cone shaped hill. The projectle...

    Text Solution

    |

  3. In the given figure , the angle of inclination of the inclined plane i...

    Text Solution

    |

  4. A particle is projected from a stationary trolley. After projection, ...

    Text Solution

    |

  5. A train is moving along a straight line with a constant acceleration a...

    Text Solution

    |

  6. Airplanes A and B are flying with constant velocity in the same vertic...

    Text Solution

    |

  7. A rocket is moving in a gravity free space with a constant acceleratio...

    Text Solution

    |

  8. A particle is projected horizontally with a speed V=5m/s from the top ...

    Text Solution

    |

  9. A particle is projected horizontally with a speed V=5m/s from the top ...

    Text Solution

    |

  10. A particle is projected horizontally with a speed V=5m/s from the top ...

    Text Solution

    |

  11. Two inclined planes OA and OB having inclination (with horizontal) 30^...

    Text Solution

    |

  12. Two inclined planes OA and OB having inclination (with horizontal) 30^...

    Text Solution

    |

  13. A particle A is projected with an initial velocity of 60 m//s at an an...

    Text Solution

    |

  14. A particle A is projected with an initial velocity of 60m/s at angle 3...

    Text Solution

    |

  15. A particle A is projected with an initial velocity of 60 m//s at an an...

    Text Solution

    |

  16. A particle is fired from 'A' in the diagonal plane of a building of di...

    Text Solution

    |

  17. A particle is fired from 'A' in the diagonal plane of a building of di...

    Text Solution

    |

  18. A particle is fired from 'A' in the diagonal plane of a building of di...

    Text Solution

    |

  19. A cannon is fixed with a smooth massive trolley car at an angle theta ...

    Text Solution

    |

  20. A cannon is fixed with a smooth massive trolley car at an angle theta ...

    Text Solution

    |