Home
Class 12
PHYSICS
Calculate the (a) momentum and (b) de-Br...

Calculate the (a) momentum and (b) de-Broglie wavelength of the electrons accelerated through a potential difference of 56V. Given, `h=6.63xx10^(-34)Js, m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, e=1.6xx10^(-19)C`.

Text Solution

Verified by Experts

Potential difference , V=56 V
Planck's constant, h=`6.6xx10^(-34)` Js
Mass of an electron , m=`9.1xx10^(-31) kg`
Charge on an electron , `e=1.6xx10^(-19) C`
(a)At equilibrium , the kinetic energy of each electron is equal to the accelerating potential , i.e., we can write the relation for velocity (v) of each electron as :
`1/2mv^2=eV`
`v^2=(2eV)/(m)`
`therefore v=sqrt((2xx1.6xx10^(-19)xx56)/(9.1xx10^(-31)))`
`=sqrt(19.69xx10^(12))=4.44xx10^6` m/s
The momentum of each accelerated electron is given as :
p=mv
`=9.1xx10^(-31) xx4.44 xx10^6`
`=4.04xx10^(-24) kg m s^(-1)`
Therefore, the momentum of each electron is `4.04xx10^(-24) kg m s^(-1)`
(b)De Broglie wavelength of an electron accelerating through a potential V , is given by the relation :
`lambda=12.27/sqrtVÅ`
`lambda=12.27/sqrt56 xx10^(-10) m `
=0.1639 nm
Therefore, the de Broglie wavelength of each electron is 0.1639 nm.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    NCERT|Exercise Exercise|37 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NCERT|Exercise EXERCISE|23 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    NCERT|Exercise EXERCISE|34 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the (a) momentum and (b) The de Broglie wavelength of the electrons accelerated through a potential difference of 56 V.

What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV. Given h=6.6xx10^(-34)Js, m_(e)=9xx10^(-31)kg , 1eV=1.6xx10^(-19)J .

de-Brogile wavelength of an electron accelerated by a voltage of 50 V is close to ( |e| = 1.6 xx 10^(-19)C, m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg, h = 6.6 xx 10^(-34) Js) :-

An electron is accelerated through a potential difference of 10,000V . Its de Broglie wavelength is, (nearly): (me=9xx10^(-31)kg)

The de Broglie wavelength of an electron with kinetic energy 120 e V is ("Given h"=6.63xx10^(-34)Js,m_(e)=9xx10^(-31)kg,1e V=1.6xx10^(-19)J)

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

De - Broglie wavelength of an electron accelerated by a voltage of 50 V is close to (|e|=1.6xx10^(-19)C,m_(e)=9.1xx10^(-31))

if the de broglie wavelength of an electron is 0.3 nanometre, what is its kinetic energy ? [h=6.6xx10^(-34) Js, m=9xx10^(-31)kg, 1eV = 1.6xx10^(-19) J]

Calculate the energy of an electron having de-Broglie wavelength 5500Å. Given, h=6.62xx10^(-34)Js, m_(e)=9.1xx10^(-31)kg .

NCERT-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Exercise
  1. Light of frequency 7.21xx10^(14)Hz is incident on a metal surface. Ele...

    Text Solution

    |

  2. Light of wavelength 488 nm is produced by an atom laser which is used ...

    Text Solution

    |

  3. Calculate the (a) momentum and (b) de-Broglie wavelength of the electr...

    Text Solution

    |

  4. What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an...

    Text Solution

    |

  5. The wavelength of light from the spectral emission line of sodium is 5...

    Text Solution

    |

  6. What is the de-Broglie wavelength of (a) a bullet of mass 0.040kg trav...

    Text Solution

    |

  7. An electron and a photon each has a wavelength of 1.0nm. Find (a) thei...

    Text Solution

    |

  8. A. For what kinetic energy of neutron will the associated de Broglie w...

    Text Solution

    |

  9. Show that the wavelength of electromagnetic radiation is equal to the ...

    Text Solution

    |

  10. What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ...

    Text Solution

    |

  11. (a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated cath...

    Text Solution

    |

  12. (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20xx10^(6)m...

    Text Solution

    |

  13. An electron gun with its anode at a potential of 100V fires out electr...

    Text Solution

    |

  14. (a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its...

    Text Solution

    |

  15. In an accelerator experiment on high energy collision of electrons wit...

    Text Solution

    |

  16. Estimate the following the following two numbers should be interesting...

    Text Solution

    |

  17. Ultraviolet light of wavelength 2271Å from a 100W mercury source irrad...

    Text Solution

    |

  18. Monochromatic radiation of wave length 640.2 nm (1nm=10^(-9)m) from a ...

    Text Solution

    |

  19. A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependenc...

    Text Solution

    |

  20. The work function for the following metals is given Na: 2.75 eV, K:2.3...

    Text Solution

    |