Home
Class 12
PHYSICS
Estimate the following the following two...

Estimate the following the following two numbers should be interesting. The first number will tell you why radio engineers do not need to worry much about a photons. The second number tells you why our eye can never "count photon" even in barely detectable light.
(i) The number of photons emitted per second by a MW transmitter of 10kW power emitting radiowaves of length 500m.
(ii) The number of photons entering the pupil of our eye per second corresponding to the minimum intensity of white light that we humans can perceive `(~10^(-10)Wm^(-2))`. Take the area of the pupil to be about `0.4cm^(2)`, and the average frequency of white light to be about `6xx10^(4)Hz. (h=6.6xx10^(-34)J)`

Text Solution

Verified by Experts

Power of the medium wave transmittter, `P = 10 KW = 10 ^(4)W = 10^(4) J//s`
Hence energy emitted by the transmitter per second, `E= 10^(4)`
Wavelength of the radio wave `lambda =500m`
The energy of the wave is given as : `E_(1)=(hc)/(lambda)`
Where,
h=Planck's constant `= 6.6 xx10^(-34)Js`
C= Speed of light `=3xx10^8m//s`
`therefore E_(1)=(6.6xx10^(-34)xx3xx10^(8))/(500)=3.96xx10^(-28)J`
Let n be number of photons emitted by transmitter `therefore nE_(1)=E`
`n=(E)/(E_(1))`
`=(10^(4))/(3.96xx10^(-28))=2.525xx10^(34)approx3xx10^(34)`
The enregy `(E_(1))` of a radio photon is very less, but the number of photos (n) emitted per second in a radio wave is very large.
The existence of a minimum quantum of energy can be ignored and the total energy of a radio wave can be treated as being continous.
(b) Intensity of light perceived by the human eye,`I=10^(-10)Wm^(-2)`
Area of a pupil , `A=0.4cm^(2)=0.4xx10^(-4)m^(2)`
Frequency of white light, `v= 6xx10^(14)Hz`
The energy emitted by a photon is given as :
`E=hv`
Where,
h=Planck's constant =`6.6xx10^(-34)Js`
`therefore E=6.6xx10^(-34)xx6xx10^(14) =3.96xx10^(-19)J`
Let n be total number of photons falling per second, per unit area of the pupil.
The total energy per unit for n falling photons is given as :
`E=nxx3.96xx10^(-19)JS^(-1)M^(-1)`
The energy per unit area per second is the intensity of light.
`therefore E=1`
`nxx3.96xx10^(-19)=10^(-10)`
`n=(10^(-10))/(3.96xx10^(-19))`
`2.52xx10^(8)m^(2)s^(-1)`
The total number of photons entering the pupil per second is given as:
`n_(A)=nxxA`
`=2.52xx10^(8)xx0.4xx10^(-4)`
`=1.008xx10^(4)s^(-1)`
This number is not as large as the one foun d in problem (a), but it is large enough for the human eye to never see the individual photons.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    NCERT|Exercise Exercise|37 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NCERT|Exercise EXERCISE|23 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    NCERT|Exercise EXERCISE|34 Videos
NCERT-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Exercise
  1. Show that the wavelength of electromagnetic radiation is equal to the ...

    Text Solution

    |

  2. What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ...

    Text Solution

    |

  3. (a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated cath...

    Text Solution

    |

  4. (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20xx10^(6)m...

    Text Solution

    |

  5. An electron gun with its anode at a potential of 100V fires out electr...

    Text Solution

    |

  6. (a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its...

    Text Solution

    |

  7. In an accelerator experiment on high energy collision of electrons wit...

    Text Solution

    |

  8. Estimate the following the following two numbers should be interesting...

    Text Solution

    |

  9. Ultraviolet light of wavelength 2271Å from a 100W mercury source irrad...

    Text Solution

    |

  10. Monochromatic radiation of wave length 640.2 nm (1nm=10^(-9)m) from a ...

    Text Solution

    |

  11. A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependenc...

    Text Solution

    |

  12. The work function for the following metals is given Na: 2.75 eV, K:2.3...

    Text Solution

    |

  13. Light of intensity 10^(-5)Wm^(-2) falls on a sodium photocell of surfa...

    Text Solution

    |

  14. Crystal diffraction experiments can be performed using X-rays, or elec...

    Text Solution

    |

  15. (a) Obtain the de-Broglie wavelength of a neutron of kinetic energy 15...

    Text Solution

    |

  16. An electron microscope uses electrons accelerated by a voltage of 50kV...

    Text Solution

    |

  17. The wavelength of a probe is roughly a measure of the size of structu...

    Text Solution

    |

  18. Find the typical de-Broglie wavelength associated with a H-atom in he...

    Text Solution

    |

  19. Compute the typical de-Broglie wavelength of an electrons in a metal a...

    Text Solution

    |

  20. Answer the following questions: (a) Quarks inside protons and neutro...

    Text Solution

    |