Home
Class 12
PHYSICS
Ultraviolet light of wavelength 2271Å fr...

Ultraviolet light of wavelength `2271Å` from a 100W mercury source irradiates a photocell made of molybdenum metal. If the stopping potential is 1.3V, estimate the work function of the metal. How would the photocell respond to a high intensity `(~10^(5)Wm^(-2))` red light of wave length `6328Å` produced by a He-Ne laser?

Text Solution

Verified by Experts

Wavelength of ultraviolet light, `lambda` =2271Å=`2271xx10^(-10)m`
Stopping potential of the metal, `V_(0)=1.3V`
Plank's constant, `h=6.6xx10^(-34)J`
Charge on an electron,`e=1.6xx10^(-19)C`
Work function of the metal `=phi_(0)`
Frequency of light =v
We have the photo-energy relation from the photoelectric effect as: `phi_(0)=hv-eV_(0)`
`=(hc)/(lambda)-eV_(0)`
`=(6.6xx10^(-34)xx3xx10^(8))/(2271xx10^(-10))-1.6xx10^(-19)xx1.3`
`=8.72xx10^(-19)-2.08xx10^(-19)`
`=6.64xx10^(-19)J`
`=(6.64xx10^(-19))/(1.6xx10^(-19))=4.15eV`
Let `v_(0)` be the threshold frequency of the metal.
`therefore phi_(0)hv_(0)`
`v_(0)=(phi_(0))/(h)`
`=(6.64xx10^(-19))/(6.6xx10^(-34))=1.006xx10^(15)Hz`
Wavelength of red light, `lambda _(r)=6328Å=6328xx10^(-10)m`
`therefore` Frequency of red light, `v_(r)=(c)/(lambda_(r))`
`=(3xx10^(8))/(6328xx10^(-10))=4.74xx10^(14)Hz`
Since `v_(0)gt v_(r)`, the photocell will not respond to the red light produced by the laser.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    NCERT|Exercise Exercise|37 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NCERT|Exercise EXERCISE|23 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    NCERT|Exercise EXERCISE|34 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An ultraviolet light of wavelength 2000 Å irradiates a photo cell made of molybdenum metal . If the stopping potential is -1.5 V , what is the work function of the metal ?

A low intensity ultraviolet light of wavelength 2271Å irradiates a photocell made of molybdenum metal. If the stopping potential is 1.3V, find the work function of the metal. Will the photocell work if it is irradiated by a high intensity red light of wavelength 6328Å ?

For intensity I of a light of wavelength 5000 Å the photoelectron saturation current is 0.40 mu A and stopping potential is 1.36 V , the work function of metal is

Amonochromatic light source of power 5mW emits 8 xx 10^15 photons per second. This light ejects photoelectrons from a metal surface. The stopping potential for this set up is 2V. Calculate the work function of the metal.

A monochromatic light source of intensity 5 m W emits (8x10^15) photons per second . This light ejects photoelectrons from a metal surface. The stopping potential for this setup is 2.0 V. Calculate the work function of the metal.

A photon of wavelength 1000 Å has energy 12.3 eV . If light of wavelength 5000 Å , having intensity I, falls on a metal surface, the saturaion current is 0.40 mu A and the stopping potential is 1.36 V . The work function of metal is

Light of wavelength 4000 Å falls on a photosensitive metal and a negative 2 V potential stops the emitted electrons. The work function of the material ( in eV) is approximately ( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , e = 1.6 xx 10^(-19) C , c = 3 xx 10^(8) ms^(-1))

NCERT-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Exercise
  1. Show that the wavelength of electromagnetic radiation is equal to the ...

    Text Solution

    |

  2. What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ...

    Text Solution

    |

  3. (a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated cath...

    Text Solution

    |

  4. (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20xx10^(6)m...

    Text Solution

    |

  5. An electron gun with its anode at a potential of 100V fires out electr...

    Text Solution

    |

  6. (a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its...

    Text Solution

    |

  7. In an accelerator experiment on high energy collision of electrons wit...

    Text Solution

    |

  8. Estimate the following the following two numbers should be interesting...

    Text Solution

    |

  9. Ultraviolet light of wavelength 2271Å from a 100W mercury source irrad...

    Text Solution

    |

  10. Monochromatic radiation of wave length 640.2 nm (1nm=10^(-9)m) from a ...

    Text Solution

    |

  11. A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependenc...

    Text Solution

    |

  12. The work function for the following metals is given Na: 2.75 eV, K:2.3...

    Text Solution

    |

  13. Light of intensity 10^(-5)Wm^(-2) falls on a sodium photocell of surfa...

    Text Solution

    |

  14. Crystal diffraction experiments can be performed using X-rays, or elec...

    Text Solution

    |

  15. (a) Obtain the de-Broglie wavelength of a neutron of kinetic energy 15...

    Text Solution

    |

  16. An electron microscope uses electrons accelerated by a voltage of 50kV...

    Text Solution

    |

  17. The wavelength of a probe is roughly a measure of the size of structu...

    Text Solution

    |

  18. Find the typical de-Broglie wavelength associated with a H-atom in he...

    Text Solution

    |

  19. Compute the typical de-Broglie wavelength of an electrons in a metal a...

    Text Solution

    |

  20. Answer the following questions: (a) Quarks inside protons and neutro...

    Text Solution

    |