Home
Class 12
PHYSICS
Find the typical de-Broglie wavelength ...

Find the typical de-Broglie wavelength associated with a H-atom in helium gas at room temperature `(27^(@)C)` and 1atm pressure, and compare it with the mean separation between two atom under these conditions.

Text Solution

Verified by Experts

De Broglie wavelength associated with He atom =`0.7268xx10^(-10) m`
Room temperature , `T=27^@ C`=27+273=300 K
Atmospheric pressure , P=1 atm =`1.01xx10^5` Pa
Atomic weight of a He atom =4
Avogadro's number , `N_A=6.023xx10^(23)`
Boltzmann constant, `k=1.38xx10^(-23) J mol^(-1) K^(-1)`
Average energy of a gas at temperature T, is given as : `E=3/2 kT`
De Broglie wavelength is given by the relation :
`lambda=h/sqrt(2mE)`
Where, m=Mass of a He atom
`=("Atomic weight")/(N_A)`
`=4/(6.023xx10^21)`
`=6.64xx10^(-24) = 6.64xx10^(-27) Kg`
`therefore lambda=h/sqrt(3mkT)`
`=(6.6xx10^(-34))/sqrt(3xx6.64xx10^(-27)xx1.38xx10^(-23)xx300)`
`=0.7268xx10^(-10) m`
We have the ideal gas formula :
PV=RT
PV=kNT
`V/N=(kT)/P`
Where,
V=Volume of the gas
N=Number of moles of the gas
Mean separation between two atoms of the gas is given by the relation :
`r=(V/N)^(1/3) =((kT)/P)^(1/3)`
`=[(1.38xx10^(-23)xx300)/(1.01xx10^5)]^(1/3)`
`=3.35xx10^(-9) m`
Hence, the mean separation between the atoms is much greater than the de Broglie wavelength.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    NCERT|Exercise Exercise|37 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NCERT|Exercise EXERCISE|23 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    NCERT|Exercise EXERCISE|34 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The de Broglie wavelength associated with a nitrogen molecule at atmospheric pressure and temperature 27^@C will be nearly

Find the de Broglie wavelength associated with an electron in a metal at 42^@C of temperature . Take m_e=9.11xx10^(-31)kg .

Compute the typical de-Broglie wavelength of an electrons in a metal at 27^(@)C and compare it with the mean separation between two electrons in a metal which is given to be about 2xx10^(-10)m .

The de Broglie wavelength associated with a neutron at room temperature is 1.5 Å. The de Broglie wavelength of same at 327^@ C will be

What is de-Broglie wavelength of a He-atom in a container at room temperature. ("use"U_(avg)=sqrt((8kT)/(pim)))

Find de-Broglie wavelength corresponding to the root-mean square velocity of hydrogen molecules at room temperature (20^@C) .

NCERT-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Exercise
  1. Show that the wavelength of electromagnetic radiation is equal to the ...

    Text Solution

    |

  2. What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ...

    Text Solution

    |

  3. (a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated cath...

    Text Solution

    |

  4. (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20xx10^(6)m...

    Text Solution

    |

  5. An electron gun with its anode at a potential of 100V fires out electr...

    Text Solution

    |

  6. (a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its...

    Text Solution

    |

  7. In an accelerator experiment on high energy collision of electrons wit...

    Text Solution

    |

  8. Estimate the following the following two numbers should be interesting...

    Text Solution

    |

  9. Ultraviolet light of wavelength 2271Å from a 100W mercury source irrad...

    Text Solution

    |

  10. Monochromatic radiation of wave length 640.2 nm (1nm=10^(-9)m) from a ...

    Text Solution

    |

  11. A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependenc...

    Text Solution

    |

  12. The work function for the following metals is given Na: 2.75 eV, K:2.3...

    Text Solution

    |

  13. Light of intensity 10^(-5)Wm^(-2) falls on a sodium photocell of surfa...

    Text Solution

    |

  14. Crystal diffraction experiments can be performed using X-rays, or elec...

    Text Solution

    |

  15. (a) Obtain the de-Broglie wavelength of a neutron of kinetic energy 15...

    Text Solution

    |

  16. An electron microscope uses electrons accelerated by a voltage of 50kV...

    Text Solution

    |

  17. The wavelength of a probe is roughly a measure of the size of structu...

    Text Solution

    |

  18. Find the typical de-Broglie wavelength associated with a H-atom in he...

    Text Solution

    |

  19. Compute the typical de-Broglie wavelength of an electrons in a metal a...

    Text Solution

    |

  20. Answer the following questions: (a) Quarks inside protons and neutro...

    Text Solution

    |