Home
Class 11
PHYSICS
The motion of a particle in S.H.M. is de...

The motion of a particle in S.H.M. is described by the displacement function, `x=Acos(omegat+phi)`, If the initial `(t=0)` position of the particle is 1cm and its initial velocity is `omega cm s^(-1)`, what are its amplitude and initial phase angle ? The angular frequency of the particle is `pis^(-1)`. If instead of the cosine function, we choose the sine function to describe the SHM`: x=B sin(omegat+alpha)`, what are the amplitude and initial phase of the particle with the above initial conditions ?

Text Solution

Verified by Experts

The given displacement function is
`x (t) = A cos (omega t +phi)` ...(i)
At `t = 0, x(0) = 1 cm`, Also `omega = pi s^(-1)`
`:. 1 = A cos (pi xx 0 +phi)`
`rArr A cos phi = 1` ...(ii)
Also, differentiating eqn (i) w.r.t 't'
`v = (d)/(dt) x (t) =- A omega sin (omega t +phi)` ....(iii)
Now at `t = 0, v = omega`
`:.` from eq. (iii), `omega = - A omega sin (pi xx 0 + phi)`
or `A sin phi =- 1`
Squaring and adding eqns. (ii) and (iv) ...(iv)
`A^(2) cos^(2) phi + A^(2) sin^(2) phi = 1^(2) + 1^(2)` or `A = sqrt(2) cm`
Dividing eqns. (ii) and (iv),
`(A sin phi)/(A cos phi) = (-1)/(1) :. tan phi =- 1 rArr phi = (3pi)/(4)`
If instead we use the sine function, i.e.,
`x = B sin (omega t +alpha)`, then `v = (d)/(dt) B omega cos (omega t +alpha)`
`:.` At `t = 0`, using `x = 1` and `v = omega`, we get `1 = B sin (omega xx 0 + alpha)`
or `B sin alpha = 1` ...(v)
and `omega = B omega (omega xx 0 + alpha)` or `B cos alpha = 1` ...(vi)
Dividing (v) by (vi),
`tan alpha = 1` or `alpha = (pi)/(4)` or `(5pi)/(4)`
`B^(2) sin^(2) alpha + B^(2) cos^(2) alpha = 1^(2) +1^(2)`
`rArr B = sqrt(2) cm`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The motion of a particle in S.H.M. is described by the displacement function, x=Acos(omegat+phi) , If the initial (t=0) position of the particle is 1cm and its initial velocity is omega cm s^(-1) , what are its amplitude and initial phase angle ? The angular frequency of the particle is pis^(-1) . If instead of the cosine function, we choos the sine function to describe the SHM : x=B sin(omegat+alpha) , what are the amlitude and intial phase of the particle with the above intial conditions ?

A particle is SHM is described by the displacement function. x = A cos(omega t + phi), "where," omega = 2pi//T If the initial (t = 0) position of the particle is 1 cm and its initial velocity is pi cms^(-1) , what is the initial phase angle ? The angular frequency of the particle is pi s^(-1) .

A particle executing SHM is described by the displacement function x(t)=Acos(omegat+phi) , if the initial (t=0) position of the particle is 1 cm, its initial velocity is pii" cm "s^(-1) and its angular frequency is pis^(-1) , then the amplitude of its motion is

A particles is SHM is described by the displacement function x(t)= a cos (omegat+theta). If the initinal (t=0) position of the particle is 1 cm and its initinal velcotiy is pi cm//s. The angular frequncy of the particle is pi rad//s . Then is amplitude is

A particle is SHM is discribed by the displacement function x(t) = a cos (Delta omega + theta) If the initial (t = 0) position of the particle 1cm and its initial velocity is picm//s The angular frequency of the particle is pi rad//s , then its amplitude is

A particle is executing SHM given by x = A sin (pit + phi) . The initial displacement of particle is 1 cm and its initial velocity is pi cm//sec . Find the amplitude of motion and initial phase of the particle.

The displacement of a particle in S.H.M. is given by x= B "sin" (omega t + alpha) . The initial position (at time t=0), of the particle is the initial phase angle if the angular frequency of the particle is pi rad//s ?

The displacement of a particle in SHM is given by x=sinomegat+cosomegat . Then its amplitude and initial displacement are

A particle executes simple harmonic motion represented by displacement function as x(t)=A sin(omegat+phi) If the position and velocity of the particle at t = 0 s are 2 cm and 2omega" cm s"^(-1) respectively, then its amplitude is xsqrt(2) cm where the value of x is _________.

NCERT-OSCILLATIONS-EXERCISE
  1. A particle is in linear S.H.M. between two points A and B, 10 cm apart...

    Text Solution

    |

  2. Which of the following relationship between the acceleration, a and t...

    Text Solution

    |

  3. The motion of a particle in S.H.M. is described by the displacement fu...

    Text Solution

    |

  4. A spring balance has a scale that reads from 0 to 50kg. The length of ...

    Text Solution

    |

  5. A spring of force constant 1200Nm^(-1) is mounted on a horizontal tabl...

    Text Solution

    |

  6. In Exercise 14.9, let us take the position of mass when the spring is ...

    Text Solution

    |

  7. Figures,. Correspond to two circular motions. The radius of the circle...

    Text Solution

    |

  8. Plot the corresponding reference circle for each of the following simp...

    Text Solution

    |

  9. Figure a) shows a spring of force constant k clamped rigidly at once e...

    Text Solution

    |

  10. The piston in the cylinder head of a locomotive has a stroke (twice th...

    Text Solution

    |

  11. The acceleration due to gravity on the surface of the moon is 1.7ms^(-...

    Text Solution

    |

  12. Answer the following questions: (a) Time period of particle is S.H.M. ...

    Text Solution

    |

  13. A simple pendulum of length l and having a bob of mass M is suspended ...

    Text Solution

    |

  14. A cylindrical piece of cork of base area A and height h floats in a li...

    Text Solution

    |

  15. One end of a U-tube containing mercury is connected to a suction pump ...

    Text Solution

    |

  16. An air chamber of volume V has a neck area of cross section A into whi...

    Text Solution

    |

  17. You are riding an automobile of mass 3000kg. Assuming that you are exa...

    Text Solution

    |

  18. Show that for a particle in linear S.H.M., the average kinetic energy ...

    Text Solution

    |

  19. A circular disc of mass 10kg is suspended by a wire attahced to its c...

    Text Solution

    |

  20. A body describes simple harmonic motion with an amplitude of 5 cm and ...

    Text Solution

    |