Home
Class 11
PHYSICS
The acceleration due to gravity on the s...

The acceleration due to gravity on the surface of the moon is `1.7ms^(-2)`. What is the time perioid of a simple pendulum on the surface of the moon, if its time period on the surface of earth is `3.5s ?` Take `g=9.8ms^(-2)` on the surface of the earth.

Text Solution

Verified by Experts

Here, `g_(m) = 1.7 ms^(-2), g_(e) = 9.8 ms^(-2), T_(m) = ? , T_(e) = 3.5 s^(-1)`
Since, `T_(e) = 2pi sqrt((1)/(8e))` and `T_(m) = 2pi sqrt((1)/(gm))`
`:. (T_(m))/(T_(e)) = sqrt((g_(e))/(g_(m))) rArr T_(m) = T_(e) = sqrt((g_(e))/(g_(m)))`
`3.5 sqrt((9.8)/(1.7)) = 8.4 s`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The time period of a simple pendulum on the surface of the earth is 4s. Its time period on the surface of the moon is

A simple pendulum is set up at an unknown planet.The acceleration due to gravity on the surface is 6.2ms^(-2) .Find the time period of the pendulum on the surface of the planet,if its time period on the surface of the earth is 3.5s .Take g=9.8ms^(-2)

A simple pendulum is set up at an unknown planet.The acceleration due to gravity on the surface is 6.2ms^(-2) .Find the time period of the pendulum on the surface of the planet,if its time period on the surface of the earth is 3.5s ,Take g =9.8ms^(-2)

If acceleration due to gravity on the moon is one-sixth that on the earth, then the length and time period of seconds pendulum on the surface of moon are

The time period of a simple pendulum when it is made to oscillate on the surface of moon

The value of acceleration due to gravity 'g' on the surface of the moon with radius 1/2 that of the earth and same mean density as that of the earth

Assume that the acceleration due to gravity on the surface of the moon is 0.2 times the acceleration due to gravity on the surface of the earth. If R_e is the maximum range of a projectile on the earth's surface, what is the maximum range on the surface of the moon for the same velocity of projection

The acceleration due to gravity on the surface of the moon = (1)/(6) the acceleration due to gravity on the surface of the earth. What will be the mass of a steel ball on the surface of the moon, if its mass on the surface of the earth is 6 kg ?

NCERT-OSCILLATIONS-EXERCISE
  1. Which of the following relationship between the acceleration, a and t...

    Text Solution

    |

  2. The motion of a particle in S.H.M. is described by the displacement fu...

    Text Solution

    |

  3. A spring balance has a scale that reads from 0 to 50kg. The length of ...

    Text Solution

    |

  4. A spring of force constant 1200Nm^(-1) is mounted on a horizontal tabl...

    Text Solution

    |

  5. In Exercise 14.9, let us take the position of mass when the spring is ...

    Text Solution

    |

  6. Figures,. Correspond to two circular motions. The radius of the circle...

    Text Solution

    |

  7. Plot the corresponding reference circle for each of the following simp...

    Text Solution

    |

  8. Figure a) shows a spring of force constant k clamped rigidly at once e...

    Text Solution

    |

  9. The piston in the cylinder head of a locomotive has a stroke (twice th...

    Text Solution

    |

  10. The acceleration due to gravity on the surface of the moon is 1.7ms^(-...

    Text Solution

    |

  11. Answer the following questions: (a) Time period of particle is S.H.M. ...

    Text Solution

    |

  12. A simple pendulum of length l and having a bob of mass M is suspended ...

    Text Solution

    |

  13. A cylindrical piece of cork of base area A and height h floats in a li...

    Text Solution

    |

  14. One end of a U-tube containing mercury is connected to a suction pump ...

    Text Solution

    |

  15. An air chamber of volume V has a neck area of cross section A into whi...

    Text Solution

    |

  16. You are riding an automobile of mass 3000kg. Assuming that you are exa...

    Text Solution

    |

  17. Show that for a particle in linear S.H.M., the average kinetic energy ...

    Text Solution

    |

  18. A circular disc of mass 10kg is suspended by a wire attahced to its c...

    Text Solution

    |

  19. A body describes simple harmonic motion with an amplitude of 5 cm and ...

    Text Solution

    |

  20. A mass attached to a spring is free to oscillate, with angular velocit...

    Text Solution

    |