Home
Class 12
PHYSICS
A stone of mass 1.3 kg is being rotated ...

A stone of mass 1.3 kg is being rotated in a horizontal plane as a conical pendulum with the help of a 140 cm long aluminium wire of cross - sectional area `1mm^(2)`. The wire makes an angle `theta=75^(@)` with the vertical. What is the increment in the length (in mm) of the wire? `["Young's modulus of aluminium " Y_(Al)=7xx10^(10)"N m"^(-2), sin 75^(@)~~0.97, cos 75^(@)~~0.26, g=10ms^(-2)]`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`1.00`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MOCK TEST 13

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS|25 Videos
  • JEE MOCK TEST 15

    NTA MOCK TESTS|Exercise MCQS (PHYSICS)|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone of 0.5 kg mass is attached to one end of a 0.8 m long aluminium wire of 0.7 mm diameter and suspended vertically . The stone is now rotated in a horizontal plane at a rate such that the wire makes an angle of 85^(@) with the vertical . find the increase in the length of the wire . The Young's modulus of aluminium = 7 xx 10^(10) Nm^(-2) , sin 85^(@) = 0.9962 , cos 85^(@) = 0.0872

A stone of mass m is attached to one end of a wire of cross-sectional area A and Young's modulus Y. The stone is revolved in a horizontal circle at a speed such that the wire makes an angle theta with the vertical. The strain produced in the wire will be

The workdone in increasing the length of a one metre long wire of cross - sectional area 1 m m^(2) through 1mm will be (Y=2xx10^(11)Nm^(-2)) :

A 1 m long steel wire of cross-sectional area 1 mm^(2) is extended 1 mm. If Y = 2 xx 10^(11) Nm^(-2) , then the work done is

A steel wire of length 4 m and diameter 5 mm is stretched by kg-wt. Find the increase in its length if the Young's modulus of steel wire is 2.4 xx 10^(12) dyn e cm^(-2)

Calculate the resistance of an aluminium wire of length 50 cmand cross sectional area 2.0mm^(2) . The resistivity of aluminium is (rho)=2.6xx10^(-8)(Omega)m.

The work done in increasing the length of a one metre long wire of cross-sectional area 1 mm^(2) through 1 mm will be (Y = 2 xx 10^(11) Nm^(-2))

A stone of mass 1kg is attached to one end of a 1.4 m long aluminimum wire 0.4 mm in diameter and stone is rotated in a horizontal plane at a rate such that the wire makes an angle of 60^(@) with the vertcal. Take Young's modulus of aluminium = 7 xx 10^(10) N//m^(2) . If increase in length of the wire is (2Delta l)/(pi) mm then value of Delta l is :

NTA MOCK TESTS-JEE MOCK TEST 14-PHYSICS
  1. A satellite is revolving in a circular orbit at a height h from the ea...

    Text Solution

    |

  2. An ideal monatomic gas is confined in a cylinder by a spring-loaded pi...

    Text Solution

    |

  3. Two magnetic dipoles X and Y are kept at a distance d apart, with thei...

    Text Solution

    |

  4. Three blocks are suspended as shown in the figure. The acceleration of...

    Text Solution

    |

  5. The rate of disintegration of a radioactive substance falls from (40)/...

    Text Solution

    |

  6. A body executes simple harmonic motion under the action of a force F1 ...

    Text Solution

    |

  7. In a photoelectric experiment, the wavelength of the light incident on...

    Text Solution

    |

  8. A vessel contains oil (density =0.8gm//cm^3) over mercury (density =13...

    Text Solution

    |

  9. A glass prism is immeresed in water as shown in the figure. When a bea...

    Text Solution

    |

  10. A non uniform rod OM (of length l m) is kept along x-axis and rotating...

    Text Solution

    |

  11. For a CE transistor amplifier, the audio signal voltage across the col...

    Text Solution

    |

  12. A cylindrical adiabatic container of total volume 2V(0) divided into t...

    Text Solution

    |

  13. If velocity, force and time are taken as the fundamental quantities, t...

    Text Solution

    |

  14. Width of the principal maximum on a screen at a distance of 50 cm from...

    Text Solution

    |

  15. two particle of medium disturbed by the wave propagation are at x(1)=0...

    Text Solution

    |

  16. The value of the resistance of a carbon resistor having the standard c...

    Text Solution

    |

  17. A conducing circular loop of area 2.5xx10^(-3)m^(2) and resistance 10O...

    Text Solution

    |

  18. An infinitely long solid cylinder of radius R with uniform volume char...

    Text Solution

    |

  19. A stone of mass 1.3 kg is being rotated in a horizontal plane as a con...

    Text Solution

    |

  20. Three travelling waves are superimposed. The equations of the wave are...

    Text Solution

    |