Home
Class 12
CHEMISTRY
What quanitity of ammonium sulphate is n...

What quanitity of ammonium sulphate is necessary for the production of `NH_(3)` gas sufficient to neutralize a solution containing 292 g of HC1? `[HCl=36.5,(NH_(4))_(2) SO_(4)=132, NH_(3)=17]`

A

272 g

B

403 g

C

528 g

D

1056 g

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

1 moles of `NH_(3)` neutralizes one mole of HCl , Now, moles of `Hcl = (292)/(36.5) = 8`
`rArr` Moles of `NH_(3)` required `= 8 rArr` Moles of `(NH_(4))_(2)SO_(4)` required = 4
`rArr` Mass of `(NH_(4))_(2)SO_(4)` required `= 4 xx 132 = 528 g`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

[Co(NH_(3))_(5)NO_(2)]SO_(4) shows

The shape of [Cu(NH_(3))_(4)]SO_(4) ​ is :

Volume of 2 M HCl required to neutralise the solution containing 1"mole" of NH_(4)Cl and 1 "mole" of NaOH is:

Calculate the number of H atoms in 39.6g of ammonium sulphate, (NH_(4))_(2) SO_(4) .

In the titration of NH_(4)OH versus HC1 , the pH of the solution at equivalence point is about: