Home
Class 12
ECONOMICS
Using the equation of consumption functi...

Using the equation of consumption function: C = `barc` + b(Y), calculate consumption expenditure at the income level of ₹ 500 crores, if autonomous consumption is ₹ 40 crores and 40% of additional income is saved.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
Consumption Expenditure (C ) = ₹ 340 crores

Given: MPS = 0.4 `" "` (as 40% of additional income is saved)
MPC or b = 1- MPS = 1-0.4 = 0.6
Given: Autonomous Consumption `(barc)` = ₹ 40 crores, Income (Y) = ₹ 500 crores
Putting the values of b, `barc`and Y in the consumption function, we get:
C = 40+0.6`xx`500= ₹ 340 crores
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • AGGREGATE DEMAND AND RELATED CONCEPTS

    SANDEEP GARG|Exercise TRUE AND FALSE|15 Videos
  • AGGREGATE DEMAND AND RELATED CONCEPTS

    SANDEEP GARG|Exercise GUIDELINES TO NCERT QUESTIONS|2 Videos
  • FOREIGN EXCHANGE RATE

    SANDEEP GARG|Exercise REVISION EXERCISE|12 Videos
  • BALANCE OF PAYMENTS

    SANDEEP GARG|Exercise LONG ANSWER TYPE QUESTIONS|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Using the consumption function : C = barc +b(Y), calculate saving at income of ₹ 2,000 crores, if autonomous consumption is ₹ 150 crores and 40% of additional income is consumed.

With the help of saving function: S = -20+ 0.3 (Y), calculate consumption expenditure at the income level of ₹1,000 crores.

Calculate consumption expenditure in the economy whose equilibrium level of income is 20000 autosomous consumption is 500 and marginal propensity to save is 0.5

The consumption function of an economy is given as: C = 40+0.7Y. Calculate the saving at the income level of ₹ 2,200 crores

Find savings of autonomous consumption is 60 and MPC=0.5 at 5000 level of income

Calculate the income level if consumption is equal to 1000 crores and the consumption funciton is C=750+0.5Y.

Calculate consumption level for the equation Y= Rs. 1,000 crore if consumption function is C=300+0.5 Y.

Calculate the consumption level, If income=100 crore and the consumption function is C=80+0.5Y.

If MPC is four times MPS and consumption at zero level of income is ₹ 70 crores, derive the consumption function .

Derive a straight line saving curve using the following consumption function : C= 20+0.6Y. Presuming the income levels to be ₹ 100, ₹ 200 and ₹ 300 crores. Also calculate that level of income where consumption is equal to income.

SANDEEP GARG-AGGREGATE DEMAND AND RELATED CONCEPTS -UNSOLVED PRACTICALS
  1. Using the equation of consumption function: C = barc + b(Y), calculate...

    Text Solution

    |

  2. Calculate APC and APS from the following schedule : {:(,"Income" (Y...

    Text Solution

    |

  3. At income level of ₹ 5,000 crores, total saving is ₹ 1,000 crores. Cal...

    Text Solution

    |

  4. Calculate MPC and MPS from the following schedule:

    Text Solution

    |

  5. If households save ₹ 500 crores out of an additional income of ₹ 5,000...

    Text Solution

    |

  6. If the total incomes from ₹ 5,000 crores to ₹ 6,000 crores and saving ...

    Text Solution

    |

  7. If MPS is 0.3 and the income increases from ₹ 6,000 crores to ₹ 9,000 ...

    Text Solution

    |

  8. From the following schedule, compute APC, APS, MPC and MPS:

    Text Solution

    |

  9. Complete the following table:

    Text Solution

    |

  10. Complete the following table :

    Text Solution

    |

  11. Complete the followig table :

    Text Solution

    |

  12. Complete the following table :

    Text Solution

    |

  13. Complete the following table :

    Text Solution

    |

  14. Complete the following table:

    Text Solution

    |

  15. If National income is ₹ 50 crore and Saving ₹ 5 crore, find out averag...

    Text Solution

    |

  16. Using the consumption function : C = barc +b(Y), calculate saving at i...

    Text Solution

    |

  17. The saving function for an economy is given as: S = -120 + 0.4(Y). Det...

    Text Solution

    |

  18. The consumption function for and economy is given as: C = 200 + 0.8Y. ...

    Text Solution

    |

  19. If MPC is four times MPS and consumption at zero level of income is ₹ ...

    Text Solution

    |

  20. The consumption curve makes an intercept of ₹ 60 crores on the Y-axis....

    Text Solution

    |

  21. The break-even point for an economy occurs at the income level of ₹ 50...

    Text Solution

    |