Home
Class 12
PHYSICS
A dynomometer D (a force meter ) is atta...

A dynomometer D (a force meter ) is attached to two masses M = 10 kg and m = 1 kg . Force F = 2 kg f and f = 1 kgf are applied to the masses . What will applied to the masses . What will the dynamometer show if :
(a) F is applied to M and f ot m
(b) F is applied to m and f to M
(c) if M = m = 5 kg .

A

`7//4`

B

`12//22`

C

`4//7`

D

`22//12`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

When F is applied to 'M'

F - kx = Ma kx - f = ma `(F - kx)/(kx - f) = (Ma)/(ma) = (M)/(m)`
Reading of dynamo meter `(kx)_(i) = (mF + Mf)/(M + m)`
after interchanging ther force `(kx)_(f) = (mf + mF)/(M + m)`
`((kx)_(i)))/((kx)_(f)) = (mF + Mf)/(mf + MF) = (2 + 10)/(1 + 20) = (12)/(21) = (4)/(7)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A dynamometer D, which is a device used to measure force, is attached to two blocks of masses 6 kg and 4 kg. Forces of 20 N and 10 N are applied on the blocks as shown in the figure. The reading of the dynamometer is

In the figure at the free end a force F is applied to keep the suspended mass of 18 kg at rest. The value of F is-

In the figure at the free end a force F is applied to keep the suspended mass of 8 kg at rest. The value of F is :

Two blocks of mass m=1 kg and M=2 kg are in contact on a frictionless table. A horizontal force F(=3N) is applied to m. Find the force of contact between the blocks. Will the force of contact remain same if F is applied to M?

Two blocks of mass = 2 kg and M = 5 kg are in contact on a frictionless table. A horizonatal force F (= 35 N) is applies to m. Find the force of contact between the block, will the force of contact remain same if F is applied to M ?

The mass m is placed on a body of mass M. There is no friction. The force F is applied on M on it moves with acceleration a. Then, the force on the top body is

What force F must be applied so that m_(1) and m_(2) are at rest on m_(3) in

Two blocks of mass m = 1 kg and M = 2 kg are in contact on a frictionless table. A horizontal force F(= 3N) is applied to m. The force of contact between the blocks, will be-