Home
Class 12
PHYSICS
100g of water is heated from 30^@C to 50...

100g of water is heated from `30^@C to 50^@C`. Ignoring the slight expansion of the water, the change in its internal energy is (specific heat of water is `4184J//kg//K`):

A

`4.2 kJ`

B

`8.4 KJ`

C

`84 kJ`

D

`2.1 kJ`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Since there is no expansion W=0
`triangleU=Q`
`=ms triangleT= (100)/(1000)xx 4184x20= 84KJ`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

200 g of water is heated from 40^(@)C "to" 60^(@)C . Ignoring the slight expansion of water , the change in its internal energy is closed to (Given specific heat of water = 4184 J//kg//K ):

1 kg of water is heated from 40^(@) C "to" 70^(@)C ,If its volume remains constatn, then the change in internal energy is (specific heat of water = 4148 J kg^(-1 K^(-1))

If 1000kg of water is heated from 0^(@)C to 100^(@)C , calculate the increase in mass of water.

50 g of copper is heated to increase its temperature by 10^@C . If the same quantity of heat is given to 10g of water, the rise in its temperature is (specific heat of copper =420J//kg^(@)//C )

Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C to 200^(@)C forming supper heated steam under constant pressure. Given specific heat of water = 4180 J Kg^(-1)K^(-1) and specific heat of steam = 1670 + 0.49 J kg^(-1)K^(-1) and latent heat of vaporisation =23 xx 10^(5) J kg^(-1) .

400 kg of water is heated from 30^(@) C to 100^(@)C . What will be the increase in mass of water ? Take specific heat of wateer = 4.2 xx10^(3) " J kg"^(-1).^(@)C^(-1) .

500 kg of water is heated from 20^(@) to 100^(@) C . Calculate the increase in the mass of water.Given specific heat of water =4.2 xx 10^(3) J kg ^(-1) .^(@)C^(-1) .

A 100-g block of lead is heated from 20^@C to 50^@C . Calculate the amount of heat transferred to the block (specific heat of lead = 127 J.kg^-1.K^-1 ).