Home
Class 12
PHYSICS
The specific heat capacity of a metal at...

The specific heat capacity of a metal at low temperature (T) is given as
`C_(p)(kJK^(-1) kg^(-1)) =32((T)/(400))^(3)`
A 100 gram vessel of this metal is to be cooled from `20^(@)K` to `4^(@)K` by a special refrigerator operating at room temperaturte `(27^(@)C)` . The amount of work required to cool the vessel is

A

equal to 0.002 kJ

B

greater than 0.148 kJ

C

between 0.148 kJ and 0.028 kJ

D

less than 0.028 kJ

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Heat required to change the temperature of vessel by a small amount dT,
`-dQ=mC_(p)dT`
Total heat required
`-Q=m int_(20)^(4) 32 ((T)/(400))^3dT`
`=(100xx10^(3)xx32)/((4oo)^3)[(T_4)/(4)]_(20)^(4) implies Q= 0.001996 KJ`
Work done required to maintain the temperature os sink to `T_2`,
`W=Q_1-Q_2= (Q_1-Q_2)/(Q_2)Q_2= ((T_1)/(T_2)-1)Q_2 implies W= ((T_1-T_2)/(T_2))Q_2`
For `T_2=20K`,
`W_1= (300-20)/(20)xx1.001996= 0.028KJ`
For `T_2=4K`,
`W_2= (300-4)/(4)xx0.001996= 0.148KJ`
As temperature is changing from 20 K to 4 K, work done required will be more than `W_1` but less than `W_2`.
Promotional Banner