Home
Class 12
PHYSICS
The value closest to the thermal velocit...

The value closest to the thermal velocity of a helium atom at room temperature (300 K) in `ms^(-1) is :[ k_(B)=1.4xx10^(-23) j//k, m_(He)=7xx10^(-27) kg]`

A

`1.3 xx10^4`

B

`1.3 xx10^2`

C

`1.3 xx10^5`

D

`1.3 xx10^2`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`v=sqrt((3k_(B)T)/(m_(He)))= sqrt((3xx1.4xx10^(-23)xx300)/(7xx10^(-27))= 1.3xx10^(3)m"/"s`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Estimate the average thermal energy of a helium atom at (i) room temperature (27^(@)C) . Boltzmann constant =1.38 xx 10^(-23) JK^(-1)

Calculate the pH of 0.02 M H_2S (aq) given that K_(a_1)=1.3xx10^(-7), K_(a_2)=7.1xx10^(-15)

The de Broglie wavelength of an electron in a metal at 27^(@)C is ("Given"m_(e)=9.1xx10^(-31)kg,k_(B)=1.38xx10^(-23)JK^(-1))

The approximate number of air molecules in a 1 m^3 volume at room temperature (300 K) and atmospheric pressure is (Use R = 8.2 xx 10^(-5 ) m^3 atm/mol K and N_A =6.02 xx 10^(23) mol^(-1) )

Estimate the average energy of a helium atom at (i) room temperature (27^(@)C) (ii) the temperature on the surface of the sun (6000 K) and (iii) the temperature of 10^(7)K . Given k_(B) = 1.38 xx 10^(-23) J "molecule"^(-1) K^(-1)

Calculate the percentage hydrolysis of decinormal solution of ammonium acetate given that k_(a) = 1.75 xx 10^(-5), K_(b) =1.80 xx 10^(-5) and K_(w) = 1.0 xx 10^(-14)

Estimate the average thermal energy of a helium atom at (i) room temperature (27^(@)C) (ii) the temperature on the surface of the sun (6000K), (iii) the temperature of 10 million kelvin (the typical core temperature in the case of a car)