Home
Class 12
PHYSICS
A mass M = 15 g of nitrogen is enclosed ...

A mass M = 15 g of nitrogen is enclosed in a vessel at temperature T = 300 K. What amount of heat has to be transferred to the gas to increase the root-mean-square velocity of molecules 2 times ?

A

`10 kJ`

B

`6 kJ`

C

`0.9 kJ`

D

`14 kJ`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

RMS velocity is doubled
`Q=nC_v triangleT= (15)/(28)xx(5R)/(2)xx(1200-`
`T_f = 1200K`
`C_v=(5R)/(2)` (diatomic)
Process isochoric `Q=(15xx5)/(28xx2)xx900xxR approx 20KJ`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

About 0.014 kg nitrogen is enclosed in a vessel at temperature of 27^(@)C How much heat has to be transferred to the gas to double the rms speed of its molecules ? (R = 2 cal//mol K)

The absolute temperature of the gas is increased 3 times. What will be the increases in root mean square velocity of the gas molecules?

A mixture of 1 mole helium and 1 mole nitrogen is enclosed in a vessel of constant volume at 300 K. Find the quantity of heat absorbed by the mixture if the root mean square speed of its molecules get doubled. Give your answer in terms of universal gas constant R.

The mass 15 gram of Nitrogen is enclosed in vessel at 300K. What heat must be supplies to it to double the 'rms' velocity of its molecules

What will be the root mean square velocity of oxygen gas in m//"sec" at 300K?

A ideal gas (gamma=1.5) is expanded adiabatically. How many times has the gas to be expanded to reduce the root mean square velocity of molecules 2.0 times