Home
Class 12
PHYSICS
A mixture of 2 moles of helium gas ((ato...

A mixture of 2 moles of helium gas (`(atomic mass)=4a.m.u`) and 1 mole of argon gas (`(atomic mass)=40a.m.u`) is kept at 300K in a container. The ratio of the rms speeds `((v_(rms)(helium))/((v_(rms)(argon))` is

A

`3.16`

B

`0.45`

C

`2.24`

D

`0.32`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`V_(" ms) propto sqrt((T)/(m))`. For same temperature, `V_(ms) propto (1)/(sqrt(m)) implies ((V_ms)(" helim "))/(V_(ms)(" argon "))= sqrt((m(" argon "))/(m(" helim ")))= sqrt((40)/(4))= sqrt(10) approx 3.16`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A mixture of 2 moles of helium gas (atomic mass=4amu) and 1 mole of argon gas (atomic mass=40amu) is kept at 300K in a container. The ratio of the rms speeds ((v_(rms)(helium))/((v_(rms)(argon)) is

Calculate the r.m.s. velocity of argon (atomic mass = 40) at N.T.P.

A mixture of n mole of Nitrogen and 1 mole of hydrogen is kept is a container at room, temperature. The ratio of r.m.s. velocities of hydrogen and nitrogen molecules is:

Speed of sound in a gas is v and rms velocity of the gas molecules is c . The ratio of v to c is