Home
Class 12
PHYSICS
A parachutist drops from an aeroplane fo...

A parachutist drops from an aeroplane for `10s` before the parachute opens out. Then he descends with a net retardation of `2.5ms^(-2)`. If he bails out of plane at a height of `2495m` and `g=10ms^(-2)`, his velocity on reaching the ground will ve

A

` 2.5 ms ^(-1) `

B

` 7.5 ms ^(-1) `

C

` 5 ms ^(-1) `

D

` 10 ms ^(-1) `

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Velocity at the time of opening the parachute ` = 0+ 10 ( 10 ) =100 m//s `
Distance traveled = ` 0 +( 1)/(2) (10 ) (100) =500 cm " " `Height remaining ` = 2495 -500 = 1995`
Acceleration ` = - 2.5m//s^(2) `
` v^(2) =u^(2) +2as =(100 )^(2) + 2(2.5) (1995) " "v^(2) = 25 " "rArr v= 5m//s `
Promotional Banner