Home
Class 12
MATHS
When the absolute temperature of the sou...

When the absolute temperature of the source of a Carnot heat engine is increased by 25%, its efficiency increases by 80%. The new efficiency of the engine is

A

`12%`

B

`24%`

C

`48%`

D

`36%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`eta` is engine initial efficiency
new efficiency `eta +(80)/(100)eta`
`= eta +0.8 eta =1.8 eta`
`eta =(T_1 - T_2)/(T_1)`
`eta =(100 - T_2)/(100)`
`eta =(125-T_2)/(125)`
From equation (1) and (2) , we get ,
`(eta)/(eta)=(100-T_2)/(100)xx(125)/(125-T_2)`.
`=(1)/(1-8)=(100-T_2)/(100)xx(125)/(125-T_2)`.
`(5)/(9)=(100-T_2)/(4)xx(5)/(125-T_2)`
`=900-9T_2 =500 -4T_2`
`=900-500=5T_2`
`=400= 5T_2`
`T_2 =(400)/(5)=80`
`eta =1 -(T_2)/(T_1)`
`=1-(80)/(125)`
`=(125-80)/(125)=(45)/(125)`
`eta^(11)%=(45)/(125)xx100=36%`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • EAMCET -2016 (AP)

    SIA PUBLICATION|Exercise CHEMISTRY|3 Videos
  • EAMCET -2016 (AP)

    SIA PUBLICATION|Exercise CHEMISTRY|3 Videos
  • EAMCET - 2018 (TS) SHIFT - 2

    SIA PUBLICATION|Exercise Chemistry|18 Videos
  • EAMCET -2016 (TS)

    SIA PUBLICATION|Exercise CHEMISTRY|36 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

On tripling the absolute temperature of the source, the efficiency of a Carnot.s heat engine becomes double that of the initial efficiency. Then the initial efficiency of the engine is ________

The efficiency of a carnot heat engine depend on

If the temperature of the source is increased, the efficiency of the carnot engine

A heat engine has an efficiency eta . Temperatures of source and sink are each decreased by 100K. Then, the efficiency of the engine

A reversible Carnot heat engine converts (1)/(4) th of its input heat into work. When the temperature of the sink is reduced by 50 K its efficiency becomes 33 (1)/(3)% . The initial temperatures of the source and the sink respectively are

The temperature of sink of Carnot engine is 27^(@) C. Efficiency of engine is 25%. Then temperature of source is

The efficiency of Carnot heat engine is 0.5 when the temperature of the source is T_(1) and that of sink is T_(2) . The efficiency of another Carnot's heat engine is also 0.5 . The temperature of source and sink of the second engine are respectively

A reversible engine converts one - sixth of the heat suplied into work . When the temperature of the sink is reduced by 62^@C , the efficiency of the engine is doubled . The temperatures of the source and sink are

SIA PUBLICATION-EAMCET -2016 (AP)-PHYSICS
  1. M' kg of water at 't' .^(0)C is divided into two parts so that one par...

    Text Solution

    |

  2. A diatomic gas (gamma = 1.4) does 300J work when it is expanded isoba...

    Text Solution

    |

  3. When the absolute temperature of the source of a Carnot heat engine i...

    Text Solution

    |

  4. A cylinder of fixed capacity 67.2 litres contains helium gas at STP. ...

    Text Solution

    |

  5. For a certain organ pipe, three successive resonance frequencies are o...

    Text Solution

    |

  6. A student hlods a tuning fork oscillating at 170 Hz. He walks towards ...

    Text Solution

    |

  7. An infinitely long rod lies along the axis of a concave mirror of foca...

    Text Solution

    |

  8. In Young's double slit experiment red light of wavelength 6000 Å is us...

    Text Solution

    |

  9. Two charges each of charge +10 mu c are kept on Y-axis at y=-a and y=+...

    Text Solution

    |

  10. Three identical charges, each 2mu C lie at the vertices of a right ang...

    Text Solution

    |

  11. The figure shows equipotential surfaces concentric at 'O'. The magnitu...

    Text Solution

    |

  12. A region contains a uniform electric field vec ( E) =(10hat(i) +30 ha...

    Text Solution

    |

  13. When a long straight uniform rod is connected across an ideal cell, th...

    Text Solution

    |

  14. In a meter bridge experiment , when a nichrome wire is in the right ga...

    Text Solution

    |

  15. A loop of flexible conducting wire lies in a magnetic field of 2.0 T w...

    Text Solution

    |

  16. A charge q is spread uniformly over an isolated ring of radius ' R'. T...

    Text Solution

    |

  17. A magnetic dipole of moment 2.5 Am^2 is frcc to rotate about a vertic...

    Text Solution

    |

  18. A branch of a circuit is shown in the figure. If current is decreasing...

    Text Solution

    |

  19. The natural frequency of an LC circuits is 125 kHz. When the capacitor...

    Text Solution

    |

  20. Choose the correct sequence of the radiation source in increasing orde...

    Text Solution

    |