Home
Class 8
MATHS
961 841 2. Find the value of (i) v80 v15...

961 841 2. Find the value of (i) v80 v158' V105 (ii) v172 L HE Aon Maths a new vision

Text Solution

Verified by Experts

`sqrt(80/405) = sqrt((2*2*2*2*5)/(3*3*3*3*5))`
`=sqrt((2*2*2*2)/(3*3*3*3))`
`=sqrt((4*4)/(9*9))`
`=sqrt((4/9)^2)`
`=4/9`
`:. sqrt(80/405) = 4/9.`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the value of v in equation v/3 + 2 = 4

If V_(X)-V_(Y)=20V , find the value of C .

In the figure shown, the reading of voltmeters are V_1 = 40 V, V_2 = 40 V and V_3 = 1 0 V . Find (a) the peak value of current (b) the peak value of emf (c) the value of L and C .

In the figure shown, the reading of voltmeters are V_1 = 40 V, V_2 = 40 V and V_3 = 1 0 V . Find (a) the peak value of current (b) the peak value of emf (c) the value of L and C .

In the circuit diagram of zener diode as shown in figure, when the value of V_(0) is 8 volt, the current through zener diode is i_(1) and when V_(0) is 16 volt, the corresponding current is i_(2) . Find the value of (i_(2)-i_(1)) . (Zener breakdown voltage V_(2)=6V)

A series LCR circuit is connected to an a.c. source 220 V - 50 Hz as shown in fig. If the reading of the three voltemeters V_(1), V_(2), V_(3) are 65 V, 415 V and 204 V respectively. Calculate (i) current in the circuit (ii) value of inductor L (ii) value of capacitor C (iv) value of C for same L required to produce resonance.

Graphical soluton of a two body head on collision A block A of mass m moving with a uniform velocity v_(0) strikes another identical block B kept at rest on a horizontal smooth surface as shown in the figure (i). We can conserve linear momentum. So mv_(0)=mv_(A)mv_(B) ( v_(A) and v_(B) are the velocities of the blocks after collision) :. v_(0)=v_(A)+v_(B) .........(i) If the collision is perfectly elastic 1/2 mv_(0)^(2)=1/2 mv_(A)^(2)+1/2 mv_(B)^(2) impliesv_(0)^(2)=v_(A)^(2)+v_(B)^(2) ......(ii) Both the above equation (i) and (ii) are plotted on v_(A)-v_(B) plane as shown in figure (ii). This plot can be used to find the unknowns v_(A) and v_(B) . For example the solution of the situation in figure (i) is v_(A)=0,v_(B)=v_(0) (point y in the plot) Because v_(A)=v_(0), v_(B)=0 (point x in the plot) is not physically possible. In a situation block A is moving with velocity 2m//s an strikes another identical block B kept at rest. The v_(A)-v_(B) plot for the situation is shown. m and l are the intersection points whose v_(A), v_(B) coordinaes are given in the figure. The coefficient of restitution of the collision is