Home
Class 12
CHEMISTRY
[" 26.Number of atoms in "558.5" grams o...

[" 26.Number of atoms in "558.5" grams of Fe (at.W.of "Fe=55.85],[gmol^(-1)" ) is "],[" (a) twice that in "60g" carbon "],[" (b) "6.023times10^(22)],[" (c) half that in "8gHe],[" (d) "558.5times6.023times10^(23)],[" 27.What is the mass of precipitate formed when "50mL" of "],[" 16."00" s chimention of "]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the number of (i) gram atoms in 669.6 g of iron (at. mass = 55.8) (ii) gram molecules in 73.6 g of C_(2)H_(5)OH .

An organic compound consists of 6.023 xx 10^(23) carbon atoms, 1.8069 xx 10^(24) hydrogen atoms, and 3.0115 xx 10^(23) oxygen atoms. What is its simplest formula?

An organic compound consists of 6.023 xx 10^(23) carbon atoms, 1.8069 xx 10^(24) hydrogen atoms, and 3.0115 xx 10^(23) oxygen atoms. What is its simplest formula?

An organic compound consists of 6.023 xx 10^(23) carbon atoms, 1.8069 xx 10^(24) hydrogen atoms, and 3.0115 xx 10^(23) oxygen atoms. What is its simplest formula?

Which of the following weighs most (a) 2 gram-atom of oxygen (b) 25 g of Fe (c) 4 xx 10^(23) atoms of carbon (d) 22.4 litres of CO_(2)

" Wavelength associated with a Helium atom moving with a velocity of "10^(5)cms^(-1)" is (Atomic mass of "He=4amu;N=6times10^(23);h=6.625times10^(-34)J_(8)" ) "

The number of atoms in 8 g of sodium is x xx 10^23 . The value of x is ____________. (Nearest integer ) [Given : N_A = 6.02 xx 10^23 mol^(-1) Atomic mass of Na = 23.0 u]

The number of atoms in 8 g of sodium is x xx 10^23 . The value of x is ____________. (Nearest integer ) [Given : N_A = 6.02 xx 10^23 mol^(-1) Atomic mass of Na = 23.0 u]

If Avogadro's number (N_(A)) is changed from 6.022 xx 10^(23) mol^(-1) to 6.022 xx 10^(20) mol^(-1) , what will be mass of 1 mole of carbon atoms ?