Home
Class 11
PHYSICS
[" The acceleration ' "a" ' (in "m/s^(2)...

[" The acceleration ' "a" ' (in "m/s^(2)" ) of a particle is "],[" given by "a=3t^(2)+2t-2" ,where "t" is time in "],[" second.If the particle starts with "10m/s" at "t=],[0" ,then the velocity at "t=2s" is "]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The acceleration a in "m/s^(2)" of a particle is given by,a=3t^(2)+2t+2 where t is the time.If the particle starts out with a velocity u=2m/s at t=0then the velocity at the end of 2 second is

The acceleration a in ms^-2 of a particle is given by a=3t^2+2t+2 , where t is the time. If the particle starts out with a velocity v=2ms^-1 at t=0 , then find the velocity at the end of 2s .

The acceleration of a particle varies with time t as a=t^(2)+t+2 where t is in seconds. The particle starts with an initial velocity v-3m/s at t=0. find the velocity of the particle at the end of 5s.

The velocity of a particle is given by v=(2t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=2 second.

The angular displacement of a particle is given by theta = t^3 + 2t +1 , where t is time in seconds. Its angular acceleration at t=2s is

If velocity of a particle is given by v=2t^(2)-2 then find the acceleration of particle at t = 2 s.

[" A particle is moving along "],[" a straight line with non- "],[" uniform acceleration.The "],[" displacement of the "],[" particle is given by "],[S=2t^(3)+3t^(2)+5t" where "S" is in "],[" metres and "t" is in seconds."],[" The velocity of the particle "],[" at "t=2" seconds is "]

[" A particle is moving along "],[" a straight line with non- "],[" uniform acceleration.The "],[" displacement of the "],[" particle is given by "],[S=2t^(3)+3t^(2)+5t" where "S" is in "],[" metres and "t" is in seconds."],[" The velocity of the particle "],[" at "t=2" seconds is "]