Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the number of moles of gas pre...

Calculate the number of moles of gas present in the container of volume 10 L at 300 K, if the manometer containing glycerine shows 5 m difference in level as shown diagram.
(Given : `d_("glycerin")=2.72g//mL," "d_("mercury")=13.6g//mL`)

A

0.94 mole

B

0.49 mole

C

0.64 mole

D

none of these

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

(a) `h_(g)d_(g)=h_(Hg)d_(Hg), 5xx2.72=13.6h_(Hg)`
`h_(Hg)=1m`
`P_("gas")=0.76+1=1.76m" of " Hg`
`=1760 mm " of " Hg`
`(1760)/(760)xx10=nxxRxx300`
`n=0.94 "mole"`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.31 To Q.60)|1 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.121 To Q.150)|1 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Exercise|196 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the number of molecules of carbon dioxide present in 300 mL of gas at 273K and 2.5 atm pressure.

A gas jar of 10 litre volume filled with O_(2) at 300 K is connected to glycerine manometer. The maonometer shows 5 m difference in the level as shown in figure. What will be the number of moles of O_(2) in the gas jar ? (Given d_("glycerine") = 2/72 g // mL , d_("mercury") = 13.6 g//mL )

From the following set-up, calculate moles of the gas present in the container of volume 24.63 litre at 600K if the level of mercury in the open tube of the manometer is 36cm higher. [Given: Atmospheric pressure=78cm of mercury]

0.5 moles of gas A and x moles of gas B exert a pressure of 200 Pa in a container of volume 10 m^(3) at 1000K. Given R is the gas constant in jk^(-1) ,x is :

Calculate the molality of a solution that contains 51.2g of naphthalene, ( C_(10)H_(8) ) in 500 mL of carbon tetrachloride. The density of C Cl_(4) is 1.60 g/m

Calculate the number of hours of service that can be derived at 1 atm, 300 K from an acetylene lamp containing 640 g calcium carbide. Given that the lamp requires 50 L acetylene gas at 1 atm 300 K for one hour. ["Take "0.0821xx300=25]