Home
Class 9
PHYSICS
A ball thrown up verically returns to th...

A ball thrown up verically returns to the thrower after 6 s. Find
(a) the velocity with which it was thrown up. (b) the maximum height it reaches, and (c ) its position after 4 s.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
intial velocity `=29.4 m s^(-1)` height =44.1 m After a s the ball will be at a distance of 4.9 m from the top or 39.2 m from the bottom .

time of ascent is equal to the time of descent , the ball takes a total of 6 s for its upward and downward journey .
Hence , it has taken 3 s to attain the maximum height .
Final velocity of the ball at the maximum height , v=0
Acceleration due to gravity , `g=-9.8 ms^(-2)`
Equation of motion , v=u+ gt will give
`0=u+(-9.8xx3)`
`u=9.8xx3=29.4v ms^(-1)`
Hence , the ball was thrown upwards with a velovity of 29.4 `ms^(-1)`
(b) Let the maximum height attained by the ball be h .
initial velocity during the upward journey , u=29.4 `ms ^(-1)`
final velocity ,v=0
Acceleration due to gravity ,`g-=-9.8 ms ^(-2)`
From the equation of motion ,`s=ut + 1//2 at^(2)`
`h= 29.4 xx3+1//2 xx9.8xx(3)^(2)=44.1 m`

( c) Ball attains the maximum height after 3 s After attaining this height it will start falling downwards . in this case
initial velocity , u=0
Position of the after 4 s of the thrown is given by the distance travelled by it during its downward journey in 4 s -3s =1s .
Equation of motion , `s=ut +1//2 gt ^(2) `will give ,
`s=0xxt+1//2xx9.8xx1^(2)=4.9 m`
Total height =44.1 m
this means that th ball is 39.2 m (44.1 m-4.9 m) above ground after 4 seconds.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FORCE AND LAW OF MOTION

    NCERT|Exercise Exercise|31 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball thrown up vertically returns to the thrower after 6s. Find (a) the velocity with which it was thrown up. (b) the maximum height it reaches, and (c) its position after 4s.

A ball trown up vertically returns to the thrower after 10 second. Calculate (i) the velocity with which it was thrown up. (ii) the maximum height it reachesand (iii) its poisition after 7 second.

A ball thrown up vertically returns to the thrower after 8 second. Calculate (i) velocity with which it was thrown (ii) maximum height it acquired. (iii) velocity with which it hit the ground.Given g=9.8 m//s^(2) .

A ball thrown vertically upwards returns to the thrower in 20 second. Calculate the velocity with which it was thrown and the maximum height attained by the ball. Take g = 10 m//s^(2) .

A body is thrown upward and reaches its maximum height. At that position-

NCERT- GRAVITION-Exercise
  1. What is the magnitude of the gravitational force between the Earth and...

    Text Solution

    |

  2. The Earth and the moon are attracted to each other by gravitational fo...

    Text Solution

    |

  3. If the moon attracts the earth, why does the earth not move towards th...

    Text Solution

    |

  4. What happens to the force between two object, if (i) The mass of one...

    Text Solution

    |

  5. What is importance of the universal law of gravitation?

    Text Solution

    |

  6. What is the acceleration of free fall?

    Text Solution

    |

  7. What do we call the gravitational force between the earth and an objec...

    Text Solution

    |

  8. Amit buys few grams of gold at the poles as per the instruction of one...

    Text Solution

    |

  9. Why will a sheet of paper fall slower than one that is crumpled into a...

    Text Solution

    |

  10. Gravitational force on the surface of the moon is only 1//6 as gravita...

    Text Solution

    |

  11. A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 49 m//s. Calula...

    Text Solution

    |

  12. A stone is released from the top of a tower of height 19.6m. Calculate...

    Text Solution

    |

  13. A stone is thrown verticaly upward with an initial velocity of 40m//s....

    Text Solution

    |

  14. Calculate the force of gravitation between the earth the sun, given th...

    Text Solution

    |

  15. A stone is allowed to fall from the top of a tower 100m high and at th...

    Text Solution

    |

  16. A ball thrown up verically returns to the thrower after 6 s. Find (a...

    Text Solution

    |

  17. In what direction does the buoyant force on an object immersed in a li...

    Text Solution

    |

  18. Why does a block of plastic released under water come up to the surfac...

    Text Solution

    |

  19. The volume of 50 g of a substance is 20 cm^3. If the density of water ...

    Text Solution

    |

  20. The volume of 500 g sealed packet is 350 cm^3. Will the packet float o...

    Text Solution

    |