Home
Class 12
PHYSICS
The electric field associted with an ele...

The electric field associted with an electromagnetic wave in vacuum is given by `vecE=hati 40 cos(kz=6xx10^(8)t)`, when `E`, `z` and `t` are in volt/m metre and second respectively
find the wave vector.

A

`3m^(-1)`

B

`2m^(-1)`

C

`0.5^(-1)`

D

`6m^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    MOTION|Exercise EXERCISE-2 (LEVEL-II)|2 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    MOTION|Exercise EXERCISE-3 (LEVEL-I)|13 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    MOTION|Exercise EXERCISE-1|25 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    MOTION|Exercise EXERCISE - 3 (SECTION - B)|8 Videos
  • ELECTROMAGNETISM

    MOTION|Exercise Exercise|136 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The electric field associated with an electromagnetic wave in vacuum is given by vecE=40cos(kz-6xx10^(8)t)hati, where E, z and t are in volt per meter, meter and second respectively. The value of wave vector k is

Electric field of an electromagnetic wave travelling in vacuum is given by E = 20 sin ( kx - 6 xx 10^(8 ) t) what should the value of k in SI units ?

The electric field of an electromagnetic wave in free spaces is given by barE=5 cos(10^5t+kx)j , where t in second and x in meter then

The electric field on an electromagnetic wave in free space is given by E=10 cos (10^7t+kx) hatj V//m , Where t and x are in seconds and metres respectively. It can be inferred that (1) the wavelength lambda is 188.4m. (2) the wave number k is 0.33rad//m (3) the wave amplitude is 10V//m (4) the wave is propagating along +x direction. which one of the following pairs of statement is correct?

The electric field of a plane electromagnetic wave in vacuum is represented by vecE_x=0 , vecE_y=0.5 cos[2pixx10^8(t-x/c)], vecE_z=0 (a) What is the direction of propagation of electromagnetic wave? (b) Determine the wavelength of the wave. (c) Compute the component of associated magnetic field.

The electric field of a plane electromagnetic wave in vacuum is represented by vecE_x=0 , vecE_y=0.5 cos[2pixx10^8(t-x/c)], vecE_z=0 (a) What is the direction of propagation of electromagnetic wave? (b) Determine the wavelength of the wave. (c) Compute the component of associated magnetic field

The electric field of a plane electromagnetic wave in vacuum is represented by E_(x)=0, E_(y)=0.5 cos[2pi xx10^(8) (t-x//c)] " and " E_(z)=0 . Determine the wavelength of the wave.

The electric field of a plane electromagnetic wave is given by vecE=E_(0)(hatx+haty)sin(kz-omegat) Its magnetic field will be given by :

The electric field part of an electromagnetic wave in vacum is given by E=6 cos [ 1.2("rad")/(m)y+3.6xx10^(8)("rad")/(s)]hati (N)/(C) , then find (a) Frequuency of propagation (f) Wavelength (lambda) (c) Direction of propagation (d) Amplitude of magnetic field in electromagnetic wave