Home
Class 12
PHYSICS
The flux of magnetic field through a clo...

The flux of magnetic field through a closed conducting loop changes with time according to the equation, `Phi = at^2 + bt+ c. (a) Write the SI units of a,b and c. (b) if the magnitudes of a,b and c are 0.20, 0.40 and 0.60 respectely, find the induced emf at t = 2 s.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The flux of magnetic field through a closed conducting loop changes with time according to the equation phi= 0.2t^(2) + 0.4t + 0.6 . Find the induced e.m.f at t= 2s.

The flux of magnetic field through a closed conducting loop of resistance 0.4 Omega changes with time according to the equation Phi =0.20 t^(2)+0.40t+0.60 where t is time in seconds.Find (i)the induced emf at t=2s .(ii)the average induced emf in t=0 to t=5 s .(iii)charge passed through the loop in t=0 to t=5s (iv)average current.In time interval t=0 to t=5 s (v) heat produced in t=0 to t=5s

The flux of magnetic field through a closed conducting loop of resistance 0.4 Omega changes with time according to the equation Phi =0.20 t^(2)+0.40t+0.60 where t is time in seconds.Find (i)the induced emf at t=2s .(ii)the average induced emf in t=0 to t=5 s .(iii)charge passed through the loop in t=0 to t=5s (iv)average current.In time interval t=0 to t=5 s (v) heat produced in t=0 to t=5s

The normal magnetic flux passing through a coil changes with time according to the equation phi = 6t^2 - 5t + 1 . What is the magnitude of the induced current at t = 0.253 s and resistance 10 Omega ?

The magnetic flux (phi) in a closed circuit of resistance 20 Omega varies with time (t) according to the equation phi = 7t^(2) - 4t where phi is in weber and t is in seconds. The magnitude of the induced current at t =0.25s is

The magnetic flux (phi) in a closed circuit of resistance 20 Omega varies with time (t) according to the equation phi = 7t^(2) - 4t where phi is in weber and t is in seconds. The magnitude of the induced current at t =0.25s is

The flux in a closed circuit of resistance 20 Omega varies with time according to the equation phi = 6t^(2)-5t+1 . What is the induced current at time t = 0.25 second?

The magnetic flux in a closed circuit of resistance 10Omega varies with time according to equation , phi=6t^(2)-5t+1 . What is the magnitude of the induced current at t=0.25s ?