Home
Class 12
PHYSICS
A body falling from a high mimaret trave...

A body falling from a high mimaret travels 40 meters in the last 2 seconds of its fall to ground. Height of minaret in meters is (take `g=10(m)/(s^2)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body falling from a height travels 40 m in the last 2s of its fall to ground. The height in meter is

A body freely falling from a height h describes (7h)/16 in the last second of its fall. The height h is (g = 10 ms^(-2))

A body freely falling from a height h describes (11h)/36 in the last second of its fall. The height h is (g = 10 ms^(-2))

A body freely falling from a height h describes (7h)/16 in the last second of its fall. The height h is (g = 10 ms^(-2))

A body freely falling from a height h describes (11h)/36 in the last second of its fall. The height h is (g = 10 ms^(-2))

A body dropped from top of a tower falls through 40 m during the last two seconds of its fall. The height of tower in m is ( g= 10 m//s^2)

A body dropped from top of a tower falls through 40 m during the last two seconds of its fall. The height of tower in m is ( g= 10 m//s^@)