Calculate the kinetic energy of a body of mass 2 kg moving with a velocity of 0.1 meter per second.
A
0.01 J
B
0.02 J
C
0.03 J
D
0.04 J
Text Solution
Verified by Experts
The correct Answer is:
A
The formula for calculating kinetic energy is : Kinetic energy `= (1)/(2) mv^(2)` Here, Mass, m = 2 kg And, Velocity, v = 0.1 m/s So, putting these values in the above formula, we get : Kinetic energy `= (1)/(2) xx 2 xx (0.1)^(2)` `=(1)/(2) xx 2 xx 0.1 xx 0.1` = 0.01 J Thus, the kinetic energy of the body is 0.01 joule.