Home
Class 12
CHEMISTRY
when 22.4 L of C(4) H(8) at STP is ...

when 22.4 L of `C_(4) H_(8) ` at STP is burnt completely , 89.6 L of `CO_(2) ` gas at STP and 72 g water are Produced . The volume of the oxygen gas at STP consumed in the reaction is closest to

A

89.6L

B

112 L

C

134.4L

D

22.4L

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`C_(4) H_(8) (g) +6O(g) to 4CO_(2)(g) + 4H_(2) O(g) `
`{:((22.4L)/(22.4), 89.6L,72 gm),(=1 "mole" ,=4"mole" ,="4mole"):} `
` n_(o_(2))=6xx22.4=134.4L`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

1 L oxygen gas at STP will weigh

The mass of 11.2 L of ammonia gas at STP is

The volume of oxygen at STP required to burn 2.4 g of carbon completely is :

What is the ratio of volume of 1 mole of nitrogen gas to 16 g oxygen gas at STP?

Calculate the volume occupied by 11 g of CO_(2) gas at STP.

The volume occupied by 4.4 g of CO_(2) at STP is