Home
Class 12
CHEMISTRY
the Amonut of Ag (atomic mass =108) d...

the Amonut of Ag (atomic mass =108) deposited at the cathode when a current of 0. amp is passed through a solution of` Ag CO_(3) ` for 1 hour is closest to

A

2g

B

5g

C

108g

D

11g

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`W=(Eit)/(96500)`
`=(108xx0.5xx3600)/(96500)`
`=2gm`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the mass of Ag deposited at cathode when a current of 2 ampere was passed through a solution for 15 minutes.

Calculate the time to deposit 1.5 g of silver at cathode when a current of 1.5 A is passed through the solution of AgNO_(3) .

(a) Calculate the mass of Ag deposited at cathode when a current of 2 amperes was passed through a solution of AgNO_(3) for 15 minutes (Given : Molar mass of Ag = 108 g mol^(-1) 1F = 96500 C mol^(-1) ) (b) Define fuel cell

How much copper is deposited on the cathode if a current of 3A is passed through aqueous CuSO_(4) solution for 15 minutes?

How many moles of Pr may be deposited on the cathode when 0.80F of electricity is passed through 1.0M solution of Pt^(4+) ?