Home
Class 12
PHYSICS
A stone of mass 1 kg is thrown with a ve...

A stone of mass 1 kg is thrown with a velocity of `20ms^(-1)` across the frozen surface of a lake and it comes to rest after travelling a distance of 50m. What is the magnitude of the force opposing the motion of the stone?

Text Solution

Verified by Experts

`u=20m//s`
`v=0`
`s=50m`
Mass, `m=1kg`
To calculate force, we have the formula F = ma, but we have to first calculate acceleration a.
Using the third equation of motion, i.e.,
`v^(2)=u^(2)+2as`
`(0)^(2)=(20)^(2)+2xxaxx50`
`100a= -400`
`a= -(400)/(100)= -4 m//s^(2)`
Acceleration `a=-4m//s^(2)` (-ve sign shows that speed of the stone decreases, i.e., retardation)
Now, `F=ma=1kg xx (-4)m//s^(2)`
`=-4 "kg-m"//s^(2)`
`=-4N`
Thus, force of friction between the stone and the ice is -4N.
The negative value of force shows that the frictional force acts in a direction opposite to the direction of motion.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE|70 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION-A)|65 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -J ) Aakash Challengers Questions|5 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone of mass 1 kg is thrown with a velocity of 20 m/s across the frozen surface of a take and it comes to rest after travelling a distance of 50 m . What is the magnitude of the force opposing the motion of the stone ?

A stone of 1 kg is thrown with a velocity of 20ms^(-1) across the frozen surface of a lake and comes to rest after travelling a distance of 50 m. What is the force of friction between the stone and the ice ?

A stone of 1kg is thrown with a velocity of 20 ms^(-1) across the frozen surface of lake and comes to rest after travelling a distance of 50m . What is the force of friction between the stone and the ice?

A stone of mass 500g is thrown with a velocity of 20ms^(-1) across the frozen surface of a lake. It comes to rest after travelling a distance of 10*1km . Calculate force of friction between the stone and frozen surface of lake.

If a stone is thrown up with a velocity of 9.8 ms^(-1) , then how much time will it take to come back ?

A boy whirls a stone in a horizontal circle of radius 1.5 m and at height 2 m above level ground. The string breaks, and the stone flies off horizontally and strikes the ground after travelling a horizontally and strikes the ground after travelling a horizontal distance of 10 m. What is the magnitude of the centripetal acceleration of the stone while in circular motion?

A body of mass m is travelling with a velocity vu. When a constant retarding force F is applied, it comes to rest after travelling a distance s_(1) . If the initial velocity is 2u with the same force F, the distance travelled before it comes to rest is s_(2) . then,

A boy whirls a stone of small mass in a horizontal circle of radius 1.5m and at height 2.9m above level ground. The string breacks and the stone flies off horizontally and strikes the ground after travelling a horizontal distance of 10m . What is the magnitude of the centripetal acceleration of the stone while in circular motion ?

A body rolled on ice with a velocity of 8 ms^(-1) comes to rest after travelling a distance of 4 m . Calculate the coefficient of friction .

AAKASH INSTITUTE-LAWS OF MOTION-Example
  1. Let us consider two forces F(1) " and " F(2) acting on a body of mass ...

    Text Solution

    |

  2. A bus starts from rest and moves down a hill with constant acceleratio...

    Text Solution

    |

  3. A stone of mass 1 kg is thrown with a velocity of 20ms^(-1) across the...

    Text Solution

    |

  4. An iron block of mass m = 500 kg is kept at the back of a truck moving...

    Text Solution

    |

  5. A force F=(2thati+3t^(2)hatj)N acts on an object moving in XY-plane. F...

    Text Solution

    |

  6. A ball of mass m strikes a rigid wall with speed v and gets reflected ...

    Text Solution

    |

  7. A 800 kg rocket is fired from earth so that exhaust speed is 1200 m/s....

    Text Solution

    |

  8. Akhtar, Kiran and Rahul were riding in a motorcar that was a high velo...

    Text Solution

    |

  9. A bullet of mass 50 g is fired from a gun with initial velocity of 35 ...

    Text Solution

    |

  10. Two objects each of mass 5 kg are moving in the same straight line but...

    Text Solution

    |

  11. A 1000 kg engine pulls a train of 4 wagons each of 2500 kg along a hor...

    Text Solution

    |

  12. Find the tension in the horizontal string PQ and the string QR in the ...

    Text Solution

    |

  13. Two masses 2 kg and 4 kg are connected at the two ends of light inext...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass 8 kg is sliding on a surface inclined at an angle of 4...

    Text Solution

    |

  15. A wooden block of mass 0.8 kg is dragged along a level frictionless su...

    Text Solution

    |

  16. A body of mass 10 kg is kept on a horizontal floor of coefficent of st...

    Text Solution

    |

  17. A block of mass 5 kg rests on a inclined plane at an angle of 30^(@) w...

    Text Solution

    |

  18. Find the maximum speed with which a car can turn on a bend without ski...

    Text Solution

    |

  19. A circular racetrack of radius 100 m is banked at an angle of 45^(@). ...

    Text Solution

    |

  20. A cyclist speeding at 4.5 km/h on a level road takes a sharp circular ...

    Text Solution

    |