Home
Class 12
PHYSICS
A force F=(2thati+3t^(2)hatj)N acts on a...

A force `F=(2thati+3t^(2)hatj)`N acts on an object moving in XY-plane. Find the magnitude of change in momentum of the object in the time interval t=0 to t=2s.

Text Solution

Verified by Experts

Given
`vecF=2t hati+3t^(2)hatj`
`rArr (d vecp)/(dt)=2t hati+3t^(2)hatj`
`rArr d vecp=2t dt hati+3t^(2)dt hatj`
`rArr int d vecp=2 int_(0)^(2) t dt hati+3int_(0)^(2) t^(2) dt hatj`
`rArr Delta vecp=[t^(2)]_(0)^(2) hati+[t^(3)]_(0)^(2) hatj`
`rArr Delta vecp=4hati+8hatj`
`rArr |Delta vecp|=sqrt(16+84)`
`=sqrt(80)`
`=9 "kg m"//s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE|70 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION-A)|65 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -J ) Aakash Challengers Questions|5 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find average speed in time interval t= 2 to t=10s

Two forces of mangitude F_(1) and F_(2) are acting on an object.The magnitude of the net force F_(n e t ) on the object will be in the range.

Velocity of a particle of mass 2kg varies with time t according to the equation vec(v)=(2thati+4hatj) m//s . Here t is in seconds. Find the impulse imparted to the particle in the time interval from t=0 to t=2s.

Velocity of particle of mass 2kg varies with time t accoridng to the equation vecv=(2thati+4hatj)ms^(-1) . Here t is in seconds. Find the impulse imparted to the particle in the time interval from t=0 to t=2s.

The velocity-time graph of an object moving along a straight line is as shown in Fig. 3.37. Find the net distance covered by the object in time interval between t=0 to t=10s. Also find the displacement in time 0 to 10 s.

A particle is moving along the x-axis such that s=6t-t^(2) , where s in meters and t is in second. Find the displacement and distance traveled by the particle during time interval t=0 to t=5 s .

An object moves along x-axis such that its position varies with time according to the relation x=50t-5t^(2) Here, x is in meters and time is in seconds. Find the displacement and distance travelled for the time interval t = 0 to t = 6 s.

A force F=(3thati + 5hatj)N acts on a body due to which its displacement varies as S=(2t^(2)hat-5hatj)m . Work done by these force in 2 s is .

The displacement of a body of mass 2kg varies as S=t^(2)+2t .Where S is in meters and t is in second.The work done by all the forces acting on the body during the time interval t=0 to t=3s is ?

Calculate impulse of force vecF=(3t^2hati-(2t-1)hatj+2hatk)N over the time interval from t=1s to t=3s.

AAKASH INSTITUTE-LAWS OF MOTION-Example
  1. A bus starts from rest and moves down a hill with constant acceleratio...

    Text Solution

    |

  2. A stone of mass 1 kg is thrown with a velocity of 20ms^(-1) across the...

    Text Solution

    |

  3. An iron block of mass m = 500 kg is kept at the back of a truck moving...

    Text Solution

    |

  4. A force F=(2thati+3t^(2)hatj)N acts on an object moving in XY-plane. F...

    Text Solution

    |

  5. A ball of mass m strikes a rigid wall with speed v and gets reflected ...

    Text Solution

    |

  6. A 800 kg rocket is fired from earth so that exhaust speed is 1200 m/s....

    Text Solution

    |

  7. Akhtar, Kiran and Rahul were riding in a motorcar that was a high velo...

    Text Solution

    |

  8. A bullet of mass 50 g is fired from a gun with initial velocity of 35 ...

    Text Solution

    |

  9. Two objects each of mass 5 kg are moving in the same straight line but...

    Text Solution

    |

  10. A 1000 kg engine pulls a train of 4 wagons each of 2500 kg along a hor...

    Text Solution

    |

  11. Find the tension in the horizontal string PQ and the string QR in the ...

    Text Solution

    |

  12. Two masses 2 kg and 4 kg are connected at the two ends of light inext...

    Text Solution

    |

  13. A block of mass 8 kg is sliding on a surface inclined at an angle of 4...

    Text Solution

    |

  14. A wooden block of mass 0.8 kg is dragged along a level frictionless su...

    Text Solution

    |

  15. A body of mass 10 kg is kept on a horizontal floor of coefficent of st...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass 5 kg rests on a inclined plane at an angle of 30^(@) w...

    Text Solution

    |

  17. Find the maximum speed with which a car can turn on a bend without ski...

    Text Solution

    |

  18. A circular racetrack of radius 100 m is banked at an angle of 45^(@). ...

    Text Solution

    |

  19. A cyclist speeding at 4.5 km/h on a level road takes a sharp circular ...

    Text Solution

    |

  20. A wooden block of mass 1 kg rests on a soft horizontal floor. When an ...

    Text Solution

    |