Home
Class 12
PHYSICS
A roller coaster is designed such that r...

A roller coaster is designed such that riders experience "weightlessness" as they go round the top of a hill whose radius of curvature is `20m`. The speed of the car at the top of the hill is between

A

13 m/s and 14 m/s

B

14 m/s and 15 m/s

C

15 m/s and 16 m/s

D

16 m/s and 17 m/s

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION-D) (Assertion-Reason Type Questions)|15 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION-B)|44 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A Roller coaster is desigend such that riders experience "Weightlessness " as they go round the top of a hill whose radius of curvature is 20 m. The speed of the car at the top of the hill is between

A roller coaster car has mass of 1300 kg when fully loaded with passengers. As the car passes over the top of a circular hil of radius 20m, its speed is not changing. At the top of the hill, what are the (a) magnitude F_(N) and (b) direction (up or down) of the normal force on the car from the track if the car's speed is v=11m/s? What are (C) F_(N) and (d) the direction if v=14m/s?

A train with a length of L=1050m moves uniformly on the horizontal section of rail road.However the train encounters a small hill that slopes gently.With what minimum speed v (in m/s ) can the train cross the hill? The base of hill has a length l=100m the lengths of the slope are l_(1)=80m and l_(2)=60m .The slope of hills can be consider as straight lines and the small section of rounding at the top of the hill can be ignored.Neglect air drag.(take g=10m/s^(2) ).

A block of mass m at the end of a string is whirled round in a vertical circle of radius R. The critical speed of the block at the top of its swing below which the string would slacken before the block reaches the top is

A car moves at a constant speed on a straigh but hilly road. One section has a crest and dip of the 250m radius. (a) As the car passes over the crest the normal force on the car is half the 16kN weight of the car. What will the noraml force on the car its passes through th ebottom of the dip? (b) What is the greatest speed at which the car can move without leaving the road at the top of the hill ? (c) Moving at a speed found in part (b) what will be the normal force on the car as it moves through the bottom of the dip? (Take, g=10m//s^(2))

A particle is thrown horizontally from the top of a tall tower with a speed of 10m/s. if radius of curvature of path followed is 4sqrt(2k m at t=1sec, then find the value of k.

Largely because of riding in cars, you are used to horizontal circular motion. Vertical circular motion would be a novelty. In this sample problem, such motion seems to defy the gravitational force. In a 1901 circus performance, Allo Dare Devil Diavolo introduced the stunt of riding a bicycle in a loop the loop. Assuming that the loop is a circle with radius R=2.7m, what is the least speed v that Diavolo and hisbicycle could have at the top of the loop to remain in contact with it there?

Two guns situated at the top of a hill of height 10 m fire one shot each with the same speed 5sqrt(3) m//s at some interval of time. One gun fires horizontal and the other fores upwards at an angle of 60^(@) with the horizontal. Two shots collide in air at a poit P . Find (i) time-interval between the firing and (ii) coordinates of the point P . Take the origin of coordinates system at the foot of the hill right below the muzzle and trajectorise in the x-y plane.

In fig a stuntman drives a car (without negative lift) over the top of a hill, the cross section of a hill, the cross section of which can be approximated by a circle of radius R=250 m. What is the greatest speed at which he can drive without the car leaving the road at the top of the hill?

AAKASH INSTITUTE-LAWS OF MOTION-Assignment (SECTION-C)
  1. Sand is being dropped on a conveyor belt at the rate of Mkg//s . The f...

    Text Solution

    |

  2. Three froces acting on a body are shown in the figure. To have the res...

    Text Solution

    |

  3. A roller coaster is designed such that riders experience "weightlessne...

    Text Solution

    |

  4. A block B is pushed momentarily along a horizontal surface with an ini...

    Text Solution

    |

  5. A 0.5 kg ball moving with a speed of 12 m/s strikes a hard wall at an ...

    Text Solution

    |

  6. A tube of length L is filled completely with an incompressible liquid ...

    Text Solution

    |

  7. A conveyor belt is moving at a constant speed of 2m//s . A box is gent...

    Text Solution

    |

  8. A stone is dropped from a height h . It hits the ground with a certain...

    Text Solution

    |

  9. A mass m moving horizontal (along the x-axis) with velocity v collides...

    Text Solution

    |

  10. An object is moving on a plane surface with uniform velocity 10ms^(-1)...

    Text Solution

    |

  11. A body of mass M starts sliding down on the inclined plane where the c...

    Text Solution

    |

  12. In non inertial frames,Newton's second law of motion is written as ...

    Text Solution

    |

  13. A person holding a rifle (mass of person and rifle together is 100 kg)...

    Text Solution

    |

  14. In a rocket, fuel bums at the rate of 1 kg/s. This fuel is ejected fro...

    Text Solution

    |

  15. A satellite in force-free sweeps stationary interplanetary dust at a r...

    Text Solution

    |

  16. A man fires a bullet of mass 200 g at a speed of 5 m //s . The gun is ...

    Text Solution

    |

  17. A 10 N force is applied on a body produces in it an acceleration of 1 ...

    Text Solution

    |

  18. A force of 6N acts on a body at rest and of mass 1kg. During this time...

    Text Solution

    |

  19. A shell in its flight, explodes into four unequal parts. Which of the ...

    Text Solution

    |

  20. A 5000 kg rocket is set of vertical firing. The exhaust speed is 800" ...

    Text Solution

    |