Home
Class 11
PHYSICS
A bullet of mass 40g moving with a speed...

A bullet of mass 40g moving with a speed of `90ms^(-1)` enters a heavy wooden block and is stopped after a direction of 60cm. The average resistive force exered by the block on the bullet is

A

180 N

B

220 N

C

270 N

D

320 N

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Here, `u=90ms^(-1), v=0`
`m=40g =(40)/(1000)kg=0.04kg, s=60cm=0.6m`
`"Using" v^(2)-u^(2)=2as`
`therefore (0)^(2)-(90)^(2)=2a xx0.6`
`a=-((90)^2)/(2xx0.6)=-6750"ms"^(-2)`
-ve sign shows the retardation.
The average resistive force exerted by block on the bullet is
`F=mxxa,=(0.04kg)(6750 ms^(-2))=270N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Newton'S Third Law Of Motion|15 Videos
  • LAWS OF MOTION

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Conservation Of Momentum|4 Videos
  • LAWS OF MOTION

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Newton'S First Law Of Motion|2 Videos
  • KINETIC THEORY

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|10 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bullet of mass 0.06 kg moving with a speed of 90ms^(-1) enters a heavy wooden block and it stopped after a distance of 60 cm. What is the average resistive force exerted by the block on the bullet ?

A bullet of mass 0.04 kg moving with a speed of 90 ms^(-1) enters a heavy wooden block and is stooped after a distance of 60 cm . What is the average resistive force exerted by the block on the bullet ?

A bullet of mass 0.05 kg moving with a speed of 80m//s enters a wooden block and is stopped after a distance of 0.40 m The average resistive force exerted by the block on the bullet is:

A bullet of mass 0.04 kg moving with a speed of 600 m/s penetrates a heavy wooden block. It stops after a penetration of 500 cm. The resistive force exerted by the block on the bullet is

A bullet of mass 50g moving with a speed of 500 ms^(-1) is brought to rest in 0.01s Find the impulse and the average force .

A bullet of mass 10g travelling horizontally with a velocity of 150 ms^(-1) strikes a stationary wooden block and come to rest in 0.03 s . Calculate the distance of penetration of the bullet into the block. Also, Calculate the magnitude of the force exerted by the wooden block on the bullet,

A bullet of mass 10 g moving with a velocity 300 ms^(-1) strikes a wooden block and comes out from ot her side with a velocity of 200ms^(-1). Find the work done by t he resistive force on the bullet.

NCERT FINGERTIPS-LAWS OF MOTION-Newton'S Second Law Of Motion
  1. Newton's second law of motion is

    Text Solution

    |

  2. Which one of the following statement is not ture about Newton's second...

    Text Solution

    |

  3. The relation vec(F)=vec(ma) , cannot be deduced from Newton's second l...

    Text Solution

    |

  4. A large force is acting on a body for a short time. The impulse impart...

    Text Solution

    |

  5. Which one of the following is not force

    Text Solution

    |

  6. The motion of a particle of mass m is described by y =ut + (1)/(2) g t...

    Text Solution

    |

  7. A constant force acting on a body of mass of 5 kg change its speed fro...

    Text Solution

    |

  8. A bullet of mass 40g moving with a speed of 90ms^(-1) enters a heavy w...

    Text Solution

    |

  9. A body under the action of a force vec(F)=6hat(i)-8hat(j)N acquires an...

    Text Solution

    |

  10. A constant retarding force of 50N is apllied to a body of mass 10kg mo...

    Text Solution

    |

  11. A body of mass 5 kg starts from the origin with an initial velocity ve...

    Text Solution

    |

  12. A body of mass 0.4kg starting at origin at t=0 with a speed of 10ms^(-...

    Text Solution

    |

  13. The force on a rocket moving with a veloctiy 300 m/s is 210N. The rate...

    Text Solution

    |

  14. A ball of mass m strikes a rigid walJ with speed u and rebounds with t...

    Text Solution

    |

  15. A batsman hits back a ball straight in the direction of the bowler wit...

    Text Solution

    |

  16. Figure shows (x,t) (y,t) diagram of a particle moving in 2-dimensions...

    Text Solution

    |

  17. Figure shows the position-time graph of a particle of mass 4kg. Let th...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows the position-time (x-t) graph of one dimensional motion o...

    Text Solution

    |

  19. The position time graph of a body of mass 2 kg is as given in What is ...

    Text Solution

    |