Home
Class 12
PHYSICS
In a Young's double slit experiment, the...

In a Young's double slit experiment, the angular width of a fringe formed on a distant screen is `1^(@)` . The slit separation is 0.01 mm. The wavelength of the light is

A

0.174 nm

B

0.174 Ã…

C

0.174 `mu m`

D

`0.174 xx 10^(-4)m`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Angular fringe width, `theta = (lambda)/(d)`
` :. Lambda= theta d`
Here, `d=0.01 mm=10^(-5)m, theta=1^(@)=(pi)/(180)`radians
`lambda=(pi)/(180)x10^(-5)=1.74xx10^(-7)m`
` " " =0.174 xx10^(-6)m=0.174 mu m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE OPTICS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Diffraction|22 Videos
  • WAVE OPTICS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Polarisation|18 Videos
  • WAVE OPTICS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Coherent And Incoherent Addition Of Waves|7 Videos
  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS : MATERIALS , DEVICES AND SIMPLE CIRCUITS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In Young's double slit experiment, the angular width of a fringe formed on a distant screen is 0.1^(@) . What is the spacing between the slits, if the waveelngth of light used is 6000 Å?

In Young's double-slit experiment the angular width of a fringe formed on a distant screen is 1^(@) . The wavelength of light used is 6000 Å . What is the spacing between the slits?

In double slit experiment using light of wavelength 600 nm , the angular width of a fringe formed on a distant screen is 0.1^(@) . What is the spacing between the two slits ?

In Young's double slit experiment the fringe are formed at a distance of 1 m from double slits of separation 0.12 mm. Calculate The distance of 3rd bright band from the centre of the screen, given lamda=6000A

In Young's double slit experiment the slits are separated by 0.24 mm. The screen is 2 m away from the slits . The fringe width is 0.3 cm. Calculate the wavelength of the light used in the experiment.

In Young's double slit experiment, slit separation is 0.6 mm and the separation between slit and screen is 1.2m . The angular width is (the wavelength of light used is 4800Å )

In Young's double slit experiment interference fringes 1^(@) apart are produced on the screen, the slit separation is (lambda = 589 nm)

NCERT FINGERTIPS-WAVE OPTICS-Interference Of Light Waves And Young'S Experiment
  1. In Young's double slit experiment , light waves of lambda = 5.4 xx 10^...

    Text Solution

    |

  2. The fringe width in YDSE is 2.4 xx 10^(-4)m, when red light of wavelen...

    Text Solution

    |

  3. In a double slit experiment, the distance between slits in increased t...

    Text Solution

    |

  4. Yellow light of wavelength 6000 Å produces fringes of width 0.8 mm in ...

    Text Solution

    |

  5. A small transparent slab containing material of mu=1.5 is placed along...

    Text Solution

    |

  6. Interference fringes were produced in Young's double slit experiment u...

    Text Solution

    |

  7. in a two-slit experiment with monochromatic light, fringes are obtaine...

    Text Solution

    |

  8. In a Young's double slit experiment an electron beam is used to obtain...

    Text Solution

    |

  9. In a double slit interference pattern, the first maxima for infrared l...

    Text Solution

    |

  10. In double slit experiment using light of wavelength 600 nm, the angula...

    Text Solution

    |

  11. In Young's double slit experiment, the distance between two sources is...

    Text Solution

    |

  12. In a double slit experiment the angular width of a fringe is found to ...

    Text Solution

    |

  13. In a Young's double slit experiment, the angular width of a fringe for...

    Text Solution

    |

  14. In a Young's double slit experiment, let S(1) and S(2) be the two slit...

    Text Solution

    |

  15. In a Young's double slit experiment, (slit distance d) monochromatic l...

    Text Solution

    |

  16. In Young's double slit experiment, the fringe width with light of wave...

    Text Solution

    |

  17. The colours seen in the reflected white light from a thin oil film are...

    Text Solution

    |

  18. What is the minimum thickness of a soap bubble needed for constructive...

    Text Solution

    |

  19. A parallel beam of sodium light of wavelength 6000 Å is incident on a ...

    Text Solution

    |

  20. On introducing a thin film in the path of one of the two interfering b...

    Text Solution

    |