Home
Class 12
CHEMISTRY
The minimum mass of NaBr which should be...

The minimum mass of NaBr which should be added in 200 ml of `0.0004M-AgNO_(3)` solution just to start precipitation of `AgBr.K_(sp)` of `AgBr=4xx10^(-13)(Br=80)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many grams of KBr can be added to 1L of 0.12 M solution of AgNO_(3) just to start the precipitation of AgBr. (Mw "of" KBr = 120, K_(sp) of AgBr = 10^(-13))

How many grams of KBr can be added to 1L of 0.12 M solution of AgNO_(3) just to start the precipitation of AgBr. (Mw "of" KBr = 120, K_(sp) of AgBr = 10^(-13))

The volume of 0.1 M AgNO_(3) should be added to 10.0 ml of 0.09 M K_(2)CrO_(4) to precipitate all the chromate as Ag_(2)CrO_(4) is

K_(sp) of AgBr at room temperature is 5 times 10^(-13)M^(2) . The quantity of KBr (Mol. mass = 120 g/mol) to be added to 1 litre of a 0.05 M solution of AgNO_(3) at room temp. to start the precipitation of AgBr is

Solubility product of silver bromide is 5.0xx10^(-13) . The quantity of potassium bromide (molar mass taken as 120g mol^(-1) ) to be added to 1 L of 0.05 M solution of silver nitrate to start the precipitation of AgBr is