Home
Class 12
CHEMISTRY
One mole of a gas absorbs 500J of heat a...

One mole of a gas absorbs 500J of heat at constant volume. If its temperature is raised from `25^(@)C` to `35^(@)C`, the q,W and `Delta E` are

A

`Delta E =0,q=W=500J`

B

`Delta E=q=500J,W=0`

C

`DeltaE=W=500J,q=0`

D

`Delta E =0,q=500J,W=-500J`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    DINESH PUBLICATION|Exercise UNIT TEST -2|30 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    DINESH PUBLICATION|Exercise BRAIN TEASERS -3|39 Videos
  • HYDROCARBONS

    DINESH PUBLICATION|Exercise All Questions|493 Videos
  • NO IDEA

    DINESH PUBLICATION|Exercise Unit Test -|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A system absorbs 10 kJ of heat at constant volume and its temperature rises from 27^(@)C to 37^(@)C . The DeltaE of reaction is

One mole of a gas absorbs 200 J of heat at constant volume. Its temperature rises from 298 K to 308 K. The change in internal energy is :-

When 0.1 mol of a gas absorbs 41.75 J of heat at constant volume, the rise in temperature occurs equal to 20^(@)C . The gas must be

A system absorbs 100J of heat at constant volume and its temperature raises from 300K to 320K. Calculate the change in internal energy.

One mole of an ideal gas (gamma=7//5) is adiabatically compressed so that its temperature rises from 27^(@)C to 35^(@)C the work done by the gas is (R=8.47J/mol-K)

When one mole of a gas is heated at constant volume,temperature is raised from "298" to "308K" .Heat supplied to gas is "500J" .Then which of the following is correct?

When 1 mole of gas is heated at constant volume. Temperature is raised from 298 to 308K . Heat supplied to the gas is 500J . Then which stamenet is correct?

DINESH PUBLICATION-IONIC EQUILIBRIUM -BRAIN TEASERS -4
  1. What is the value of Delta H for a reversible isothermal evaporation o...

    Text Solution

    |

  2. What is the work done when 1.0 mole of an ideal gas expands from 10 at...

    Text Solution

    |

  3. One mole of a gas absorbs 500J of heat at constant volume. If its temp...

    Text Solution

    |

  4. The molar specific heat of air at room temperature and 1 atm pressure ...

    Text Solution

    |

  5. The maximum effificiency of a heat engine operating between 125^(@)C a...

    Text Solution

    |

  6. What is the entropy that takes place in conversion of 1 mol of alpha-t...

    Text Solution

    |

  7. In a reversible process, Delta S(sys) + Delta S(surr) is

    Text Solution

    |

  8. For which of the following shall the ratio of K(p)//K(c) is unity at 3...

    Text Solution

    |

  9. If K(a) for formic acid is 2.0 xx 10^(-4) mol L^(-1) then K(h) for HCO...

    Text Solution

    |

  10. The solubility of AgCl in 0.2 M NaCl is [K(sp) AgCl =1.8 xx 10^(-10)]

    Text Solution

    |

  11. What is the pH of 10^(-3) M ammonia cyanide solution, if K(HCN)=7.2 xx...

    Text Solution

    |

  12. If the dissociation constants of two weak acids HA(1) and HA(2) are K(...

    Text Solution

    |

  13. The pK(a)of an acid having ionisation constant 1 xx 10^(-3) is

    Text Solution

    |

  14. In a mixture of weak acid and its salt, the ratio of concentration of ...

    Text Solution

    |

  15. If the solubility of lithium sodium hexafluorido aluminate, Li(3)Na(3)...

    Text Solution

    |

  16. What will be the hydrogen ion concentration of a solution obtained by ...

    Text Solution

    |

  17. The pH of 10^(-8) M NaOH will be

    Text Solution

    |

  18. The pH of a buffer solution of 0.1 M CH(3)COOH and 0.1 MCH(3)COONa is ...

    Text Solution

    |

  19. If the equilibrium concentration of the components in a reaction A+...

    Text Solution

    |

  20. Which of the following when added to 35 mL of the 1.0 M solution of KO...

    Text Solution

    |