Home
Class 12
CHEMISTRY
An organic compound contains carbon, hyd...

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its chemical analysis gave C, 38.71% and H, 9.67%. The empirical formula of compound would be

A

`CH_(3)O`

B

`CH_(2)O`

C

`CHO_(2)`

D

`CHO`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

% of oxygen `= 100-38.71-9.67=51.62`
`:. C:H:O = :(38.71)/(12):(9.67)/(1):(51.62)/(16)`
`=3.225:9.67:3.226=1:3:1`
`:. EF = CH_(2)O`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise LINKED COMPREHENSION TYPE MCQs|12 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise MATRIX MATCH TYPE MCQs|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise REVISION QUESTIONS FROM COMPETITIVE EXAMS|150 Videos
  • SOLUTIONS

    DINESH PUBLICATION|Exercise ULTIMATE PREPARATORY PACKAGE|10 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise BRAIN STORMING MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (MCQs)|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave C,38.71% and H,9.67% . The empirical formula of the compound would be :

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave C=38.71%,H, 9.67% and O=51.62% . The empirical formula of the compound would be:

An organic compound contains C, H , and O . Its elemental analysis gave C(38.71%) and H (9.67%) . The empirical formula of the compound will be

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. If the ratio percentage of C and H is 6:1 calculate the simplest formula of the compound, given that one molecule of the compound contains half as much oxygen as would be required to burn all the carbon and hydrogen atoms in it to CO_2 and H_2O

An organic compound contains C=40%,H=6.67% and O=53.33% .The empirical formula of compound would be

An organic compound on analysis gave C=39.9 % ,H= 6.7 % and O =53.4 % .The empricial formula of the compound is

An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. IF the percentage of C: the percentage of H=6:1 , calculate the simplest formula of the compound, given that one molecule of the compound contains half as much oxygen as would be required to burn all the corbon and hydrogen atoms in it to CO_2 and H_2O

DINESH PUBLICATION-SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY-SELECTED STRIGHT OBJECTIVE TYPE MCQs
  1. 1.12 ml of a gas is produced at STP by the action of 4.12 mg of alcoho...

    Text Solution

    |

  2. Rearrange the following (I to IV) in the order of increasin masses and...

    Text Solution

    |

  3. Assume that the nucleus of the fluorine atom is a sphere of radius 5x...

    Text Solution

    |

  4. The simplest formula of a compound containing 50% of an element X (ato...

    Text Solution

    |

  5. One mole of calciium phosphide on reaction with excess water gives

    Text Solution

    |

  6. An aqueous solution of 6.3 g oxalic acid dihydrate is made up to 250 m...

    Text Solution

    |

  7. How many moles of electrons weigh one kilogram?

    Text Solution

    |

  8. Which has maximum number of atom ?

    Text Solution

    |

  9. What volume of oxygen gas (O(2)) measured at 0^(@)C and 1 atm is neede...

    Text Solution

    |

  10. How many moles of lead (II) chloride will be formed from a reaction be...

    Text Solution

    |

  11. With increase of temperature, which of these changes?

    Text Solution

    |

  12. One mole of magnesiu nitride on reaction with an excess of water gives

    Text Solution

    |

  13. How many moles of magnesium phosphate, Mg(3)(PO(4)(2) will contain 0.2...

    Text Solution

    |

  14. The number of moles of KMnO(4) that will be needed to react with one m...

    Text Solution

    |

  15. Volume occupied by one molecule of water (density = 1 g cm^(3))

    Text Solution

    |

  16. The density (in g mL^(-1)) of a 3.60 M sulphuric acid solution that is...

    Text Solution

    |

  17. An element X has the following isotopic composition .^(200)X : 90%, .^...

    Text Solution

    |

  18. In the reaction 2Al(s)+6HCl(aq)to6Cl^(-)(aq)+3H2

    Text Solution

    |

  19. An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its chemical...

    Text Solution

    |

  20. 10 g of hydrogen and 64 g of oxygen were filled in a steel vessel and...

    Text Solution

    |