Home
Class 11
CHEMISTRY
What is the wavelength for the electron ...

What is the wavelength for the electron accelerated by ` 1.0 xx 10^(4) `volts?

Text Solution

Verified by Experts

Step I. Calculating of the velocity of electron
Energy (kinetic energy ) of electron `=1.0 xx 10^(4)` volts.
`=1.0 xx 10^(4) xx 1.6 xx 10^(-19)J=1.6 xx 10^(-15)J`
`=1.6 xx 10^(-15)kg m^(2)s^(-2)`
or `" " 1//2 m upsilon^(2)=1.6 xx 10^(-15)kg m^(2)s^(-2)`
or `" " upsilon =((2xx1.6 xx10^(-15)kg m^(2)s^(-2))/(9.1 xx 10^(-31)kg))^(1//2)=5.93 xx 10^(7) ms^(-1)`
Step II. calculation of the wavelength of electron
According to de Broglie equation,
`lambda =(h)/(m upsilon) , lambda = ((6.626 xx 10^(-34) kg m ^(2) s^(-1)))/((9.1 xx 10^(-31 ) kg) xx (5.93 xx 10^(7) ms^(-1)))=1.22 xx 10^(-11)m`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STRUCTURE OF ATOM

    DINESH PUBLICATION|Exercise Board Examinations|67 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    DINESH PUBLICATION|Exercise Short Answer type Questions|24 Videos
  • STATES OF MATTER : GASES AND LIQUIDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise Statement Type Question|5 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise Ultimate Prepatarory Package|16 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is Broglie wavelength of an electron accelerated through 25000 volt ?

What is the ratio of the de Broglie wavelength for electrons accelerated through 50 volts and 200 volts?

The de Broglie wavelength of an electron accelerated by an electric field of V volt is given by:

What is the de Broglie wavelength of an electron accelerated from rest through a potential difference of V volts?

De - Broglie wavelength of an electron accelerated by a voltage of 50 V is close to (|e|=1.6xx10^(-19)C,m_(e)=9.1xx10^(-31))

The de Broglie wavelength lamda of an electron accelerated through a potential V in volts is

An electron is accelerated from rest through a potential difference of V volt. If the de Broglie wavelength of the electron is 1.227 xx 10^(-2) nm, the potential difference is:

The minimum wavelength of X - rays produced by electrons accelerated by a potential difference of volts is equal to

What will be de Broglie's wavelength of an electron moving with a velocity of 1.2 xx 10^(5) ms^(-1) ?