Home
Class 11
CHEMISTRY
Compound 'A' is found to contain 36.5 % ...

Compound 'A' is found to contain `36.5 % Na,25.4 % S and 38.1 % O`. Its molecular mass is 126. Calculate the molecular formula of the compound. The compound 'A' is easily oxidised to another compound 'B'. Calculate the percentage composition of 'B'.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`A = Na_(2)SO_(3),B=Na_(2)SO_(4)` ; In `'B' ; Na = 32.4 % ; S = 22.54 % and O = 45.07 %`

Step I. Empirical formula of the compound 'A'
`{:("Element","Percentage","Atomic mass","Gram toms (Moles)","Atomic ratio (Molar ratio)","Simplest whole no. ratio"),("Na",36.5,23,(36.5)/(23)=1.59,(1.59)/(0.79)=2,2),("S",25.4,32,(25.4)/(32)=0.79,(0.79)/(0.79)=1,1),("O",38.1,16,(38.1)/(16)=2.38,(2.38)/(0.79)=3,3):}`
Empirical formula of the compound `= Na_(2)SO_(3)`
Step II. Molecular formula of compound 'A'
Empirical formula mass `= 2 xx 23 + 32 + 3 xx 16 = 126 u`
Molecular mass = 126 u
`n=("Molecular mass")/("Empirical formula mass")=(126)/(126)=1`
`:.` Molecular formula of the compound `'A' = n xx` Empirical formula `= 1 xx Na_(2)SO_(3)=Na_(2)SO_(3)`
Step III. Percentage composition of compound 'B'
`underset((A))(Na_(2)SO_(3))overset([O])(rarr)underset((B))(Na_(2)SO_(4))`
Molecular mass of `B = 2 xx 23+32 + 4 xx 16 = 142 u`
Percentage of `Na = (46)/(142) xx 100 = 32.4 %`
Percentage of `S = (32)/(142) xx 100 = 22.54 %`
Percentage of `O = (64)/(142) xx 1000 = 45.07 %`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Competitive (MCQ)|45 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise JEE (Main)|31 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Empirical molecular fromulae and chemical equations|8 Videos
  • HYDROGEN

    DINESH PUBLICATION|Exercise LONG|1 Videos
  • NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise MCQs|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the percentage compound of glucose.

A compound contains 69.5% oxygen and 30.5% nitrogen and its molecule weight is 92. The molecular formula of the compound will be -

A compound contains 42.3913 % K,15.2173 % Fe,19.5652 % C and 22.8260 % N . The molecular mass of the compound is 368 u. Find the molecular formula of the compound.

An organic compound contains 49.3 % carbon,6.84 % hydrogen and its vapour density is 73 Molecular formula of the compound is

An oxide of nitrogen contains 30.43% of nitrogen. The molecular weight of the compound is equal to 92 a.m.u. Calculate the molecular formula of the compound.

DINESH PUBLICATION-MOLE CONCEPT-Problems for practice
  1. A crystalline salt on being rendered anhydrous loses 45.6 % of its wei...

    Text Solution

    |

  2. Determine the molecular formula of the compound which contains H = 6.6...

    Text Solution

    |

  3. Compound 'A' is found to contain 36.5 % Na,25.4 % S and 38.1 % O. Its ...

    Text Solution

    |

  4. In a compound, C, H and N are present in the ratio 9 : 1: 3.5 by weigh...

    Text Solution

    |

  5. Balance the following chemical equations by hit and trial method {:(...

    Text Solution

    |

  6. Balance the following chemical equations by partial method indicating ...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the weight of iron which will be converted into its oxide (F...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the quantity of slaked lime Ca(OH)(2) required to soften 600...

    Text Solution

    |

  9. A mineral haematite (Fe(2)O(3)) contains unwanted material called gang...

    Text Solution

    |

  10. What weight of zinc would be required to produce enough hydrogen by re...

    Text Solution

    |

  11. An hourly requirement of an astronaut can be satisfied by the energy r...

    Text Solution

    |

  12. 5.82 g of a silver coin is dissolved in nitric acid. One adding soluti...

    Text Solution

    |

  13. 0.5 mole of calcium carbonate id decomposed by an aqueous solution con...

    Text Solution

    |

  14. 4.6 g of sodium is treated with excess of water. Calcium the volume of...

    Text Solution

    |

  15. 1.0 g of a mixture of carbonates of calcium and magnesium gave 240 cm^...

    Text Solution

    |

  16. 10 grams of a sample of potassium chlorate gave on complete decomposit...

    Text Solution

    |

  17. A sample of hydrochloric acid contains 20 % hydrochloric acid by weigh...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the volume of carbon dioxide at N.T.P evolved by strong heat...

    Text Solution

    |

  19. What quantity of copper (II) oxide will 2.80 litres of hydrogen at N.T...

    Text Solution

    |

  20. What volume of hydrogen at N.T.P would be liberated by the action of 5...

    Text Solution

    |