Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate the time to deposit 1.27 g of ...

Calculate the time to deposit 1.27 g of copper at cathode when a current of 2A was passed through the solution of `CuSO_(4)`.
`("Molar mass of "Cu=63.5g mol^(-1), 1F =96500 C mol^(-1)).`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1930 s

Reaction at cathode is :
`underset(63.5" g")(Cu^(2+))(aq)+2e^(-) to underset(2xx96500" C")(Cu(s))`
63.5 g of copper is deposited by passing charge `=2xx96500" C"`
1.27 g of copper of deposited by passing charge `=((2xx96500C)xx(1.27 g))/((63.5 g))=3860" C"=3860" As"`
Time to deposit 1.27 g of copper `=((3860" As"))/((2A))=1930" S "`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALCOHOLS AND PHENOLS

    DINESH PUBLICATION|Exercise COMPLETION QUESTION|2 Videos
  • ALCOHOLS AND PHENOLS

    DINESH PUBLICATION|Exercise NCERT In-Text Questions|9 Videos
  • ALDEHYDES AND KETONES

    DINESH PUBLICATION|Exercise Interger|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the time required to deposit 1.27 g of copper at cathode when a current of 2A was passed through the solution of CuSO_(4) . ("Molar mass of "Cu=63.5g mol^(-1), 1F =96500 C mol^(-1)).

Calculate the time to deposit 1.5 g of silver at cathode when a current of 1.5 A is passed through the solution of AgNO_(3) .

(a) Calculate the mass of Ag deposited at cathode when a current of 2 amperes was passed through a solution of AgNO_(3) for 15 minutes (Given : Molar mass of Ag = 108 g mol^(-1) 1F = 96500 C mol^(-1) ) (b) Define fuel cell

What is the mass of copper metal produced at cathode during the passage of 2.03A current through the CuSO_4 solution for 1 hour. Molar mass of Cu = 63.5 g mol^-1

How much copper is deposited on the cathode if a current of 3A is passed through aqueous CuSO_(4) solution for 15 minutes?

Mass of copper deposited by the passage of 2 A of current for 965 s through a 2 M solution of CuSO_(4) is (At. Mass of Cu= 63.5) __________.