Home
Class 12
CHEMISTRY
Given,{:(E(Fe^(3+) //Fe)^o + 3e Cr E^o ...

Given,`{:(E_(Fe^(3+) //Fe)^o + 3e Cr E^o =- 0.036 V),(E_(Fe^(3+) //Fe)^o =- 0.439 V):}`
The value of standard electrode ptoential for the charge,

A

`-0.072" V "`

B

`0.385" V "`

C

`0.770" V "`

D

`-0.270" V "`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

(c ) Given `Fe^(3+)+3e^(-) to Fe , E_(1)^(@)=-0.36" V "`
`Fe^(2+)+2e^(-) to Fe, " " E_(2)^(@)=-0.439" V "`
Required equation is :
`Fe^(3+)+e^(-) to Fe^(2+), " " E_(3)^(@)=?`
Appying `DeltaG^(@)=-nFE_(cell)^(@)`
`DeltaG_(3)^(@)=DeltaG_(1)^(@)-DeltaG_(2)^(@)`
`(-n_(3)FE_(3 cell))=-(n_(1)FE_(1 cell)^(@))-(-n_(2)FE_(2 cell)^(@))`
`E_(3cell)^(@)=3E_(1 cell)^(@)-(-2E_(cell)^(@))`
`E_(3cell)^(@)=3xx(-0.036)-(2xx-0.439)`
`=(-0.08)+(0.878)=0.77" V "`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALCOHOLS AND PHENOLS

    DINESH PUBLICATION|Exercise COMPLETION QUESTION|2 Videos
  • ALCOHOLS AND PHENOLS

    DINESH PUBLICATION|Exercise NCERT In-Text Questions|9 Videos
  • ALDEHYDES AND KETONES

    DINESH PUBLICATION|Exercise Interger|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Given, {:(E_(Fe^(3+) //Fe)^o + 3e E^o =- 0.036 V),(E_(Fe^(3+) //Fe)^o =- 0.439 V):} The value of standard electrode ptoential for the charge,

E_(Fe^(3+)//Fe)^(@)=-0.036V,E_(Fe^(2+)//Fe)^(@)=-0.0439V . The value of standard electrode potential for the change, Fe^(3+)(aq)+e^(-)toFe^(2+)(aq) will be

Given : E_(Fe^(3+)//Fe)^(@) = -0.036V, E_(FE^(2+)//Fe)^(@)= -0.439V . The value of electrode potential for the change, Fe_(aq)^(3+) + e^(-)rightarrow Fe^(2+) (aq) will be :

The standard reduction for the following reactions are : Fe^(3+) + 3e^(-) rarr Fe with E^(@) = - 0.036 V Fe^(2+) + 2e^(-) rarr Fe with E^(@) = - 0.44 V What would be the standard electrode potential for the reaction Fe^(3+) + e^(-) rarr Fe^(2+) ?

Given, standard electrode potentials, {:(Fe^(3+)+3e^(-) rarr Fe,,,E^(@) = -0.036 " volt"),(Fe^(2+)+2e^(-)rarr Fe,,,E^(@) = - 0.440 " volt"):} The standard electrode potential E^(@) for Fe^(3+) + e^(-) rarr Fe^(2+) is :

Given standard electode potenitals Fe^(2+) + 2e^(-) rarr Fe, E^@ =- 0. 44 V ………………(1) Fe^(3+) + 2e^(-) rarr Fe, E^@ =- 0. 036 V ………….(2) The standard electrode pptential E^@ for Fe^(2+) + e rarr Fe^(2+) is.