Home
Class 12
CHEMISTRY
All the energy released from the reactio...

All the energy released from the reaction `XrarrY,Delta_(r)G^(@)=-193kJ"mol"^(-1)` is used for oxidising `M^(@)` as `M^(+)rarrM^(3+)+2e^(-),E^(@)=-0.25V`.
Under standard conditions, the number of moles of `M^(+)`oxidised when one mole of X is converted to Y is `[F=96500C "mol"^(-1)]`

Text Solution

Verified by Experts

Given data is :
`X to Y , Delta_(r)G^(@)=-193" kJ "mol^(-1)`
`M^(+) to M^(3+)+2e^(-) , E^(@)=-0.25" V"`
`193" kJ"` of energy is used to oxidise x mol of `M^(+)` ions to `M^(3+)` ions.
For 1 mole of `M^(+)`
`DeltaG^(@)=-nFE^(@)=(- mol)xx96500" C")xx(0.25" V")`
`=48250" J "mol ^(-1)=48.25" kJ "mol^(-1)`
`48.25" kJ"` of energy is used oxidise =1 mol
193.0 kJ of energy is used to oxidise
`=(1 mol)xx((193.0" kJ"))/((48.25" kJ"))=4 mol " ":. x=4`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALCOHOLS AND PHENOLS

    DINESH PUBLICATION|Exercise COMPLETION QUESTION|2 Videos
  • ALCOHOLS AND PHENOLS

    DINESH PUBLICATION|Exercise NCERT In-Text Questions|9 Videos
  • ALDEHYDES AND KETONES

    DINESH PUBLICATION|Exercise Interger|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

All the energy released from the reaction XtoY,Delta _(r)G^(@) = -193KJmol^(-1) is used for oxidizing M^(+) as M^(+)toM^(3+)+ 2e^(-) , e^(@) =-0.25V . Under standard conditions, the number of moles of oxidized when one mole of X is converted to Y is [F = 96500Cmol^(-1)]

All the energy realesed from the reation X rarr Y, Delta_(r) G^(@) = -193 kJ mol^(-1) , is used for oxidizing M^(+) as M^(+) rarr M^(3+) + 2e^(-), E^(@) = -0.25 V . Under standard consistions, the number of moles of M^(+) oxidized when on e mol of X is converted to Y is [F = 96,500 C "mol"^(-1)]

All the energy released from the reaction Xto Y , Delta_(r) G^(@) = -330.03KJ//mol is used for of moles of M ^(+) oxidisesd when one mol of X is converted to Y is: (F= 96500Cm1^(-1) )

For a call reaction DeltaG^(@)=-1930(kJ)/(mol) and the cell e.m.f (E^(@)) at standard condition is 2.5 V. What is value of (DeltaG^(@))/(2FE^(@)) ?