Home
Class 12
CHEMISTRY
If half life period for a first order re...

If half life period for a first order reaction in A is 2 minutes, how long will it take [A] to reach (i) `25%` of its initial concentration ii) `10%` of its initial concentration?

Text Solution

Verified by Experts

Step. 1) Calculation of rate constant
`k=0.693/t_(1//2) = 0.693/(2min) = 0.3465 "min"^-1`
Step. 2) 1st case, `a=100%`, (a-x) = `25%`
`t=(2.303)/klog(a/(a-x))`
`=(2.303)/(0.3465 "min"^-1) log (100/25)`
`= 2.303 /(0.3465 "min"^-1) log 4`
`=(2.303xx0.602)/(0.3465 "min"^-1)=4.0 min`

2nd case, `a=100%`, (a-x) = `10%`
`t=(2.303)/klog(a/(a-x))`
`=(2.303)/(0.3465 "min"^-1) log (100/10)`
`= 2.303 /(0.3465 "min"^-1) log 10`
`=(2.303xx1)/(0.3465 "min"^-1)=6.65 min`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    DINESH PUBLICATION|Exercise NCERT Exercise|1 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    DINESH PUBLICATION|Exercise NCERT in text questions|38 Videos
  • CHEMICAL BONDING AND MOLECULAR STRUCTURE

    DINESH PUBLICATION|Exercise Unit Test - 1|20 Videos
  • CHEMICAL THERMODYNAMICS AND CHEMICAL ENERGETICS

    DINESH PUBLICATION|Exercise Exercise|507 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If the half-life period of a first order reaction in A is 2 minutes, how long will it take [A] to reach 25% of its initial concentration ?

If the half life of a first order reaction in A is 2 min, how long will it take A to reach a) 25 percent of its initial concentration b) 10 percent of its initial concentration?

The half life of a certain first order reaction is 60 minutes How long will it take for 80% reaction to occur?

For a first order reactions, the half -life is 10 mins. How much time in minutes will it take to reduce the concentration of reactant to 25% of its original concentration ?

The half-life periof of a first order reaction is…………..of initial concentration.

The half life period of a first order reaction, A to Product is 10 minutes. In how much time is the concentration of A reduced to 10% of its original concentration?

The rate constant for first order reaction is 60/s. How much time will it take to reduce the concentration of the reaction to 1/10 of its initial value ?

The half-life period of a first order reaction is 10 minutes. Starting with initial concentration 12 M, the rate after 20 minutes is

DINESH PUBLICATION-CHEMICAL KINETICS-Additional Numerical Problems For Practice
  1. If half life period for a first order reaction in A is 2 minutes, how ...

    Text Solution

    |

  2. The following initial rate data were obtained at 300K for the reaction...

    Text Solution

    |

  3. At elevated temperature, HI decomposes according to the chemical equat...

    Text Solution

    |

  4. The rate lalw for the reaction A + B to C is ("rate")=k[A]^(2)[B] ...

    Text Solution

    |

  5. The following results were obtained in the decomposition of N(2)O(5) i...

    Text Solution

    |

  6. What percentage of the initial concentration will react in 5 hours in ...

    Text Solution

    |

  7. The first order rate constant for the decompoistion of C(2)H(5)I by th...

    Text Solution

    |

  8. At 300K, a certain reaction is 50% complete in 20 minutes. At 350K, th...

    Text Solution

    |

  9. If the half life period of a first order reaction is 2.31 xx 10^(3) mi...

    Text Solution

    |

  10. A reaction is 50% complete in 2 hours and 75% complete in 4 hours. Wha...

    Text Solution

    |

  11. The half life period of a first order reaction is 60 min. What percent...

    Text Solution

    |

  12. A first order reaction has k=1.5 xx 10^(-6) s^(-1) at 200^(@)C. If the...

    Text Solution

    |

  13. The thermal decomposition of a compound is of first order. If 50% of a...

    Text Solution

    |

  14. A first order reaction is 40% completed in 50 minutes. What is the tim...

    Text Solution

    |

  15. Calcualte the time required for the initial concentration of 2.0 mol//...

    Text Solution

    |

  16. Half life period for a reaction A to Products at 298 K is 3.33 hours. ...

    Text Solution

    |

  17. A substance having a half-life period of 30 min decomposes according t...

    Text Solution

    |