Home
Class 12
CHEMISTRY
1 mole of gas A and 1 mole of gas B at 2...

1 mole of gas A and 1 mole of gas B at `27^@C` were pumped into a 24.6 L. volume pre-evacuated isolated flask. The catalyst coated inside the flask catalyses the following reaction
`A(g) + B(g) to 2D (g)` . The kinetic energy of D is 98.03 L atm. Calculate the pressure realised at the end of the reaction.

A

1.66 atm

B

2.66 atm

C

5.33 atm

D

4.33 atm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Kinetic energy for n moles is given by
`K.E = 3/2 pV`
where , p is the pressure exerted by the gas and V is the volume occupied by gas .
`A(g) + B(g) to 2D(g)`
Given : kinetic energy of D = 98.03 L atm
` therefore K.E = 3/2 pV`
98.03 L atm ` = 3/2 xx p xx 24.6 L`
` p = 266 ` atm
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • QUESTION PAPER 2019(SOLVED)

    TS EAMCET PREVIOUS YEAR PAPERS|Exercise CHEMISTRY|40 Videos
  • TS EAMCET 2015

    TS EAMCET PREVIOUS YEAR PAPERS|Exercise CHEMISTRY|40 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A flask contains 1gm, of H_2 , 2gms. of Ne and 1.6 gms. of O_2 at a pressure of 2 atmoshperes at 27^@C . Calculate the partial pressures of each gas and the volume of the flask.

Pressure of Ig of an ideal gas A at 27^@C is found to be 2 bar. When 2g of another ideal gas B is introduced in the same flask at same temperature, the pressure becomes 3 bar, then M_B = ____ M_A

1 mole of A and 1 mol3 of B are taken in a 5 litre flask, 0.5 mole of c is formed in the equilibrium of A+BhArrC+D What is molar concentration of each species if the reaction is carried with 2 mole A, 1 mole of B in a 5 litre flask at the same temperature.

3.2g of oxygen (At.wt =16) and 0.2g of hydrogen (At.wt = 1) are placed in a 1.12 litre flask at 0^@C . The total pressure of the gas mixture will be atm

For the following reaction PCl_(5)(g)hArrPCl_(3)(g)+Cl_(2)(g)0.4 mole of Cl_(2) are taken in a 1 litre flask. If K_(c)=0.2 predict the direction in which reaction proceeds.

The reaction was started with 0.1M each of CO and H_2O at 800K. K_c for the chemical reaction , CO(g)+H_2O(g) leftrightarrow CO_2(g)+H_2(g) at 800K is 4.24.Calculate the equilibrium concentration of the lightest gas.

Pressure of 1g of an ideal gas A at 27^@C is found to be 2 bar. When 2g of another ideal gas B is introduced in the same flask at same temperature the pressure becomes 3 bar. Find the relationship between their molecular masses.

1/2 mole of Helium gas is contained in a container at S.T.P. the heat energy needed to double the pressure of the gas, keeping the volume constant (heat capacity of the gas= 3 J g^(-1)K_(-1) )

TS EAMCET PREVIOUS YEAR PAPERS-TS EAMCET ENGINEERING ENTRANCE EXAM QUESTION PAPER (2018)-CHEMISTRY
  1. Assertion (A) Xe atoms in XeF2 are d^2sp^3 hybridised. Reason (R)...

    Text Solution

    |

  2. 12 cm^3 of SO2 (g) diffused through a porous membrane in 1 minute. ...

    Text Solution

    |

  3. 1 mole of gas A and 1 mole of gas B at 27^@C were pumped into a 24.6 ...

    Text Solution

    |

  4. 28 g KOH is required to completely neutralise CO2 produced on heatin...

    Text Solution

    |

  5. Which one of following is a disproportionation reaction?

    Text Solution

    |

  6. The standard enthalpy of formation of CO (g), CO2 (g) , N2O (g) " and ...

    Text Solution

    |

  7. Consider the following reaction in a 1 L closed vessel. N2 + 3H2 if...

    Text Solution

    |

  8. If the solubility product of Ni(OH)2 is 4.0 xx 10^(-15) the solubilit...

    Text Solution

    |

  9. Identify the reactions in which H2 is liberated ? (i)Zn + NaOH (aq)...

    Text Solution

    |

  10. BeH2 can be prepared by the reaction of

    Text Solution

    |

  11. AlCl3 in water at pH < 7 forms

    Text Solution

    |

  12. Which of the following is knows as silicone ?

    Text Solution

    |

  13. Indentify the reactions that occur in photochemical smog . (i) CH2...

    Text Solution

    |

  14. IUPAC name of isoprene is

    Text Solution

    |

  15. Identify the correct catalyst and reaction conditions for the controll...

    Text Solution

    |

  16. The major product (P) formed in the below reaction is H - C -= C - C...

    Text Solution

    |

  17. Match the following The correct answer is

    Text Solution

    |

  18. How many grams of glucose must be added to 0.5 liter of a solution so ...

    Text Solution

    |

  19. Molarity of a 50 mL H2SO4 solution is 10.0 M. If the density of the s...

    Text Solution

    |

  20. Limiting molar conductivity of Mg^(2+) and Cl^(-) ions in water is 10...

    Text Solution

    |