Home
Class 11
PHYSICS
A rocket is fired vertically up from the...

A rocket is fired vertically up from the ground with a resultant vertical acceleration of `10 m//s^2.` The fuel is finished in 1 min and it continues to move up. (a) What is the maximum height reached? (b) Afte2r how much time from then will the maximum height be reached?(Take `g= 10 m//s^2`)

Text Solution

Verified by Experts

(i) The distance travelled by the rocket during burning of fuel (1 minute = 60 s) in which resultant acceleration is vewrtically upwards and is `10 ms^(-2)` will be
`h_(1)=0xx60+(1//2)xx10xx60^(2)=18000 m =18 kn` and velocity acquired by it will be
`v=0+10xx60=600 ms^(-1)`.
Now after 1 min the rocket moves vertically up with initial velocity of `600 ms^(-1)` and acceleration due to gravity opposes its motion. So, it will go to a height `h_(2)` from this point, till is velocity becomes zero such that `0=(600)^(2)-2gh_(2)` or `h_(2)=18000 m = 18 km (g=10 ms^(-2))`
So the maximum height reached by the rocket from the ground, `H = h_(1)+h_(2)=18+18=36 km`
(ii) As after burning of fuel the initial velocity attained will be `600 ms^(-1)` and gravity opposes the motion of rocket, so from 1st equation of motion time taken by it till it velocity v = 0
`0=600-"gt " rArr t = 60 s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise Check point 3.1|10 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise Check point 3.2|10 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Medical entrances gallery|19 Videos
  • PROJECTILE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level - 2 Subjective|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A rocket is fired vertically upward from the ground with a resultant vertical acceration of 5 m//s^(2) . The fuel is finished in 100 s and it continues to move up. After how much time from then will the maximum height be reached and what is the maximum height?

A rocket is fired and ascends with constant vertical acceleration of 10 m//s^(2) for 1 minute. Its fuel is exhausted and it continues as a free particle. The maximum altitude reached is (g=10 m//s^(2))

A roket fired vertically ascends with a constant acceleration g//3 for 1 min . Its fuel is then all used and it continues to rise as a free body. What is the maximum height reached? What is the total time elapsed from the take off until the rocket strikes the earth?

A rocket is fired vertically from the ground. It moves upwards with a constant acceleration 10m//s^(2) after 30 sec the fuel is finished. After what time from the instant of firing the rocket will attain the maximum height? g=10m//s^(2) :-

A rocket is fired vertically upwards and moves with net acceleration of 10 m//s^(2) . After 1 min the fuel is exhausted. The time taken by it to reach the highest point after the fuel is exhausted will be:

A hot air ballon is projected vertically with a net vertical acceleration of 4 m//s^(2) , by lighting its burner. The burner is blown out in 2 minutes but the ballon continues to move up. Find the maximum height reached by the balloon before it starts to come down again.

A rocket is fired vertically up from the ground with an acceleration 10 m//s^(2) . If its fuel is finished after 1 minute then calculate - (a) Maximum velocity attained by rocket in ascending motion. (b) Height attained by rocket fuel is finished. (c ) Time taken by the rocket in the whole motion. (d) Maximum height attained by rocket.

A ball is thrown up at a speed of 4.0 m/s. Find the maximum height reached by the ball. Take g=10 m//s^2 .

DC PANDEY-MOTION IN A PLANE-(C )Medical entrances gallery
  1. A rocket is fired vertically up from the ground with a resultant verti...

    Text Solution

    |

  2. If the velocity of a particle is v = At + Bt^2, where A and B are cons...

    Text Solution

    |

  3. A particle of unit mass undergoes one-dimensional motion such that its...

    Text Solution

    |

  4. The ball is dropped from a bridge 122.5 m above a river, After the ba...

    Text Solution

    |

  5. A ball is thrown vertically upwards from the ground with a speed of 25...

    Text Solution

    |

  6. A particle moves in an XY-plane in such a way that its x and y-coordin...

    Text Solution

    |

  7. A point moving with constant acceleration from A to B in the straight ...

    Text Solution

    |

  8. The displacement-time graph of a particle is as shown below. It indica...

    Text Solution

    |

  9. A car starts from rest and accelerates uniformly to a speed of 180 kmh...

    Text Solution

    |

  10. The velocity - time graph for two bodies A and B are shown in figure. ...

    Text Solution

    |

  11. A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m...

    Text Solution

    |

  12. A ball thrown vertically upwards after reaching a maximum height h ret...

    Text Solution

    |

  13. A police jeep is chasing with, velocity of 45 km//h a thief in another...

    Text Solution

    |

  14. A particle moves with constant acceleration along a straight line stre...

    Text Solution

    |

  15. A car covers the first half of the distance between two places at a sp...

    Text Solution

    |

  16. A particle starts moving from rest under uniform acceleration it trave...

    Text Solution

    |

  17. At time t = 0, two bodies A and B at the same point. A moves with cons...

    Text Solution

    |

  18. A motorcyclist drives from A to B with a uniform speed of 30 km h^(-1)...

    Text Solution

    |

  19. A body starts from rest and moves with constant acceleration for t s....

    Text Solution

    |

  20. The acceleration of a moving body can be found from

    Text Solution

    |

  21. A stone falls freely under gravity. It covered distances h1, h2 and h3...

    Text Solution

    |